Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie "Objaśnienia podatkowe z dnia 10 grudnia 2021 r. dotyczące zasad rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych środków z funduszu na cele inwestycyjne".
Obecnie Prawo przedsiębiorców nakłada na przedsiębiorców obowiązek dokonywania lub przyjmowania firmowych płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednocześnie jednorazowa wartość takiej transakcji przekracza 15.000 zł (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności).
Od dnia 31 października 2021 r. został znacznie rozszerzony katalog podmiotów, które muszą wywiązywać się z obowiązków wobec CRBR. Obecnie są wśród nich również stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS.
Podatnicy wykorzystujący samochody w przedsiębiorstwie na podstawie umowy leasingu operacyjnego mogą podjąć decyzję, że po wykupie z leasingu taki samochód nie będzie już wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą (inaczej mówiąc dokonują wykupu samochodu do celów prywatnych).
Wyboru parametrów decydujących o ustaleniu poziomu istotności w danej firmie powinien dokonać kierownik jednostki. Należny pamiętać, że mają one jak najbardziej miarodajnie pasować do jej specyfiki (obszaru działalności gospodarczej) oraz zostać precyzyjnie wskazane w dokumentacji opisującej zasady (politykę) rachunkowości.
Przeprowadzając inwentaryzację roczną trzeba zwrócić uwagę na podstawowe czynności, które pozwalają uniknąć błędów i nieprawidłowości skutkujących wykazaniem nieprawidłowych stanów aktywów i pasywów w sprawozdaniu finansowym. Źle przeprowadzona inwentaryzacja to ponadto czas związany z usuwaniem błędów i wyjaśnianiem różnic, których normalnie nie powinno być.
Począwszy od 2022 r. wynagrodzenie członków zarządu pełniących swą funkcję na podstawie aktu powołania będzie pomniejszane o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Tzw. Polski Ład wprowadza rewolucyjne zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zasadniczo będą oni opłacali składkę zdrowotną od dochodu z działalności gospodarczej.
Od 18 listopada do dnia 31 grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) prześle wezwania do podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), natomiast do teraz tego obowiązku nie dopełniły.
Od 01 stycznia 2022 roku istotnie zmieni się sposób ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Wysokość podstawy dla tego ubezpieczenia będzie ustalana w wielu przypadkach w oparciu o rzeczywisty dochód z prowadzonej działalności. W tym przypadku zostanie wprowadzony rok składkowy dla tego ubezpieczenia obowiązujący od 1 lutego danego roku do 31 stycznia następnego roku. Natomiast po zakończeniu roku składkowego przedsiębiorca będzie musiał dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.