Roczne sprawozdanie finansowe jednostki może podlegać podlega badaniu na podstawie przepisów art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości. W celu ustalenia obowiązku badania sprawozdania finansowego przez firmę audytorską bierze się pod uwagę przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz przychody z operacji finansowych.
Zgodnie z komunikatem ZUS z dnia 22 października 2020 r. opublikowanym na stronie ZUS www.zus.pl - „Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej”.
Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe. Celem nowelizacji przepisów ustawy o podatku VAT jest wprowadzenie rozwiązań w zakresie uproszczenia rozliczania VAT przez podatników (SLIM VAT), rozwiązań o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w VAT oraz zmian w zakresie systemu zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE).
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.gov.pl w dniu 16 października 2020 r. opublikowano wyjaśnienia dotyczące uznawania paragonów fiskalnych z NIP nabywcy do wartości 450 zł/100 euro za faktury uproszczone oraz zasad ewidencjonowania tych faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT.
Nowelizacja przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem staniu epidemii w całym kraju, wprowadziła nowe narzędzia do walki z koronawirusem (Dz. U. z 2020 r. poz. 1829).
Od początku 2021 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające zmiany w ustawach o podatku dochodowym, zakładające między innymi znaczne zmiany w podatku PIT/CIT.
❗️Uwaga❗️
W związku z wejściem m.st. Warszawy do czerwonej strefy od soboty - 17 października 2020r., zajęcia stacjonarne w Warszawie będą odbywać się wyłącznie w formie zdalnej.
Placówka w Katowicach pozostaje w strefie żółtej, gdzie zajęcia będą realizowane w formie zdalnej i hybrydowej.
...
Niektóre limity podatkowem są wyrażone w euro a do ich przeliczenia na złotówki stosuje się średni kurs euro ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Ustawowe limity na 2021 r. należy więc przeliczyć według średniego kursu NBP z 1 października 2020 r., który wyniósł 4,5153 zł/euro.
Rok 2021 będzie dla głównych i samodzielnych księgowych kolejnym rokiem wyzwań pod względem podatkowym jak i bilansowym. Czas pandemii nadal trwa, ale nowa sytuacja prawno-gospodarcza nie spowolniła nowych pomysłów do zmian w istotnych przepisach ważnych dla służb finansowo-księgowych jednostki.
Ponieważ minimalne wynagrodzenie w 2021 r. będzie wynosiło 2.800 zł zmienią się również w przyszłym roku granice grzywien oraz kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Zgodnie z przepisami podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Takich zmian dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz WNiP albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
W przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię (Dz. U. z 2020 r. poz. 722). Obowiązek podatkowy powstaje z dniem zużycia energii elektrycznej.