W dobie koronawirusa firma FRR uruchomiła ONLINE całą ścieżkę kariery skierowaną do służb finansowo-księgowych. Nawet nie wychodząc z domu można zostać Asystentem ds. księgowości, Samodzielnym księgowym, Głównym księgowym lub porządnie ugruntować swoją wiedzą praktyczną na Akademii Rachunkowości. Te kursy są na „wyciągnięcie ręki” a do ich ukończenia potrzeba tylko dobrej woli, sprzętu komputerowego oraz „dobrej kawy”.
Generalnie płatnicy pobrane zaliczki na podatek oraz zryczałtowany podatek dochodowy wpłacają na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrali zaliczki lub podatek. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Najnowsze zmiany w ramach tak zwanej Tarczy Antykryzysowej (wersja 3.0) przynoszą nowe rozwiązania korzystne dla rodzin, emerytów, oraz osób prowadzących działalność gospodarczą czy przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Elementy nowego JPK_VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1988 ze zm.). Wejdzie ono w życie już z dniem 1 lipca 2020 r.
Epidemia koronawirusa wstrzymała działalność gospodarczą wielu jednostek, ale firmy powoli wracają do normalności i z pewnością nadal potrzebują dobrze wykształconych księgowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta w dzisiejszych realiach, firma FRR uruchomiła ONLINE całą ścieżkę kariery skierowaną do służb finansowo-księgowych. Nie wychodząc z domu można zostać Asystentem ds. księgowości, Samodzielnym księgowym, Głównym księgowym lub ugruntować swoją wiedzą na Akademii Rachunkowości.
Nie ma przeszkód, by przedsiębiorca skorzystał z tych czterech form wsparcia w ramach Tarczy. Trzy z nich tj.: zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń z PUP oraz preferencyjna pożyczka z PUP mają wspólny mianownik są objęte pomocą publiczną z tytułu zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce w następstwie COVID-19.
Pierwsza grupa podatników VAT (tj. duzi przedsiębiorcy) miała zacząć przesyłać deklaracje VAT-7 i VAT-7K w formie nowego przekształconego pliku JPK_VAT od 1 kwietnia 2020 r. Ze względu na epidemię koronawirusa w ramach tzw. tarczy antykryzysowej termin wejścia w życie nowego JPK_VAT przesunięto na 1 lipca 2020 r.
W ramach Tarczy Antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę do 5.000 zł (z możliwością jej umorzenia). Na stronie internetowej MRPiPS www.gov.pl/web/rodzina pojawiły się już najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców związane z możliwością uzyskania tej formy pomocy.
Nasze życie zawodowe powoli wraca do normalności, ale zanim firmy i pracownicy odzyskają dawne możliwości upłyną tygodnie a nawet miesiące. Pomimo problemów, nie można zapomnieć o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, samokształceniu, zdobywaniu nowych umiejętności czy też przekwalifikowaniu. Pamiętaj, że samodzielnych księgowych potrzebuje każde przedsiębiorstwo a nawet nie wychodząc z domu można zdobyć takie umiejętności także ONLINE. U nas można zapisać się na taki kurs internetowy oraz uzyskać niezbędne certyfikaty potwierdzające Twoje umiejętności.
Duże przedsiębiorstwa mogą już starać się o pomoc finansową w ramach tzw. tarczy finansowej. Dysponentem środków jest Polski Fundusz Rozwoju i to za jego pośrednictwem można składać wnioski.
Jak wynika z przepisów i komunikatu Ministerstwa Finansów - z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku mamy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych PIT i CIT. Choć termin minął 30 kwietnia, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (ponieważ 31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę).
W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja 2020 r. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej przedstawiło szczegółowe wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.
W dniu 30 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił pakiet ustaw zwany Tarczą Antykryzysową 3.0. Zakłada ona przykładowo rozszerzenie zakresu osób zwolnionych ze składek ZUS. Tarcza zmienia również zasady dotyczące czerwcowych emerytur. Ustawa trafi teraz do Senatu.
W obecnej sytuacji ze względu na epidemię koronawirusa nie jest wskazana forma bezpośredniego kontaktu z organami celno-skarbowymi. Ministerstwo Finansów z uwagi na obecną sytuację, zachęca do zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową.