Powstanie obowiązku przygotowania dokumentacji podatkowej oraz jej zakres od 2017 roku zależy od poziomu przychodów lub kosztów podatnika, ale z poprzedniego roku. Im wyższe przychody (albo koszty), tym bardziej rozbudowaną dokumentację trzeba będzie przygotować, a każdy z kolejnych stopni dokumentacji ma zawierać inny zakres informacji.
Uchylone zostały dotychczasowe przepisy dotyczące progów wartościowych powodujących obowiązek opracowania dokumentacji dla poszczególnych typów transakcji, z wyjątkiem poniższych sytuacji:...
Przedsiębiorcy często stoją przed dylematem i zastanawiają się jakie dane powinny znaleźć się na fakturze sprzedaży potwierdzającej transakcję.
Przepis art. 106e ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w punktach od 1 do 15 określa dane, jakie powinna zawierać standardowa faktura dokumentująca krajową, opodatkowaną dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz innego podatnika.
Zgodnie z tym przepisem faktura powinna zawierać:
...
Od 1 stycznia 2017 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowe regulacje w zakresie korekty kosztów.
Zgodnie z art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do korekty takiej zobowiązany jest przedsiębiorca, który reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów dokonując zapłaty w gotówce zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego, w sytuacji gdy jednorazowa wartość takiej transakcji przekracza kwotę 15.000 zł - bez względu na ilość płatności w ramach tej transakcji. Wśród wielu przedsiębiorców pojawiają się wątpliwości czy ta korekta ma zastosowanie również do transakcji w których jedną ze stron jest przedsiębiorca zagraniczny, czy tylko do transakcji krajowych.
...
Podatnicy często nie zdają sobie sprawy, że mogą ponosić odpowiedzialność podatkową za zobowiązania podatkowe w podatku VAT sprzedawcy. Odpowiedzialność ta odnosi się do dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o podatku od towarów i usług m.in. niektóre wyroby stalowe, paliwa, złoto nieobrobione.
Podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów wrażliwych, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe, ale tylko i wyłącznie w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dokonaną na jego rzecz dostawę tych towarów i tylko w zakresie zaległości dostawcy wynikającej z niewpłaconego przez dostawcę tych towarów podatku VAT powstałego w związku z dokonaniem dostawy tych towarów.
...