Dochody osób fizycznych (PIT) osiągnięte w 2022 roku będą podlegały opodatkowaniu według zasad obowiązujących na dzień 31 grudnia 2022 roku. Natomiast w sytuacji, gdy podatek należny za 2022 rok (PIT-37 lub PIT-36), będzie wyższy od „hipotetycznego” podatku obliczonego przez KAS według "starych" zasad (ze stawkami 17% i 32% oraz ulgą dla klasy średniej) podatnik otrzyma zwrot powstałej różnicy.
Opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (CIT estoński), podlega m.in. zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania tym podatkiem w części, w jakiej został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania estońskim CIT (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).
W 2023 roku do czasu wyeksploatowania lub wyczerpania pamięci fiskalnej (w przypadku kas z papierowym zapisem kopii) podatnicy do ewidencjonowania sprzedaży będą mogli nadal używać kas rejestrujących z elektronicznym bądź papierowym zapisem kopii.
Już od dnia 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek będzie miał ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (obowiązek ten określa art. 47b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Rozporządzenie MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia do końca grudnia 2023 roku niektórych podatników z obowiązku zastosowania do sprzedaży tzw. kas fiskalnych.
Na gruncie podatku PIT, CIT, VAT funkcjonują limity, które ustawodawca wyraził w euro. Konsekwencją zdefiniowania parametrów podatkowych w ten sposób jest konieczność corocznego przeliczania ich na złotówki po ustawowo określonym kursie tej waluty.
Ustawa z dnia 15 września 2022 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (która została przekazana do Senatu) wprowadza określone zmiany w zakresie podatku dochodowego CIT/PIT.
Celem KSR nr 15 jest określenie zasad rachunkowości stosowanych w odniesieniu do ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dotyczących przychodów ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów oraz niektórych związanych z przychodami kosztów doprowadzenia do zawarcia i realizacji umowy sprzedaży, zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz postanowieniami innych KSR.
Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym (KRS) roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania (gdy podlegało obowiązkowo badaniu), odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku/pokryciu straty oraz sprawozdanie z działalności jednostki.