Miło nam poinformować, że szkolenia i kursy realizowane przez Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o. są wpisane do Bazy Usług Rozwojowych.
Jest to ogólnodostępna platforma, w której można zaleźć oferty usług rozwojowych (kursów, szkoleń itp.) Baza zawiera bardzo szeroką gamę ofert, gdzie każdy mikro, mały i średni przedsiębiorca może znaleźć szkolenie, jakiego aktualnie poszukuje dla siebie lub swoich pracowników.
W ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego firmy powinny dokonać ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych, złożyć sprawozdanie w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w niektórych przypadkach złożyć to sprawozdanie do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 12 ust. 4, art. 69 ust. 1 oraz art. 70 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości:
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają roczne sprawozdanie finansowe wraz z innymi dokumentami do Urzędu Skarbowego w terminie 10 dni od daty jego zatwierdzenia.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
Roczne sprawozdania finansowe spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółdzielni, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i towarzystw reasekuracji wzajemnej powinny zostać udostępnione najpóźniej na 15 dni przed walnym zgromadzeniem wspólników, walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, walnym zgromadzeniem członków albo przedstawicieli członków spółdzielni. Do tego terminu powinno także zostać zakończone badanie sprawozdania finansowego tych jednostek.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają roczne sprawozdanie finansowe do Urzędu Skarbowego w terminie złożenia zeznania, czyli do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. Termin przedłuża się do 2 maja 2017r ponieważ 30 kwietnia 2017r przypada w niedzielę, zaś 1 maja to dzień świąteczny.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 45 ust. 1 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego firma powinna wstępnie zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić na ten dzień zestawienie sald wszystkich kont pomocniczych.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 12 ust. 2 oraz art. 18 ust. 2 ustawy o rachunkowości:
Art. 12
2. Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3, 3a, 3b i 3c:
1) na dzień kończący rok obrotowy.
Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za 2016r i nie później niż do 26 marca 2017 r. firma jest zobowiązana porównać wyniki inwentaryzacji ze stanem w księgach rachunkowych i rozliczyć ewentualne różnice. Należy także wykonać zestawienie obrotów i sald księgi głównej.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 24 ust. 5 oraz art. 27 ustawy o rachunkowości:
Firma powinna wykonać zestawienie obrotów i sald inwentaryzowanej grupy.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 18 ust. 2 ustawy o rachunkowości:
Art. 18
2. Co najmniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządza się zestawienia sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych, a na dzień inwentaryzacji – zestawienia sald inwentaryzowanej grupy składników aktywów.
Przypominam! Inwentaryzacja to jedyny sposób na sprawdzenie i uzgodnienie prawidłowości zapisów w księgach rachunkowych. Prawidłowe zapisy w księgach, to prawidłowe sprawozdanie finansowe i prawidłowe rozliczenia podatkowe....
Jeżeli firma jest zobowiązana do poddania badania sprawozdania finansowego za rok 2016 lub chce to sprawozdanie poddać badaniu dobrowolnemu to już powinna dokonać wyboru podmiotu uprawnionego do badania rocznego sprawozdania finansowego.
Dlaczego?
Ma na to wpływ art. 64 i 66 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości:
10 RZECZY, O KTÓRYCH NIE MOŻE ZAPOMNIEĆ KSIĘGOWY SPORZĄDZAJĄC SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2016 ROK
Od pierwszych dni Nowego Roku księgowi w małych i dużych firmach prowadzących księgi rachunkowe mają masę pracy. Warto wiedzieć, co już musieliśmy zrobić, a co nas czeka w najbliższej i dalszej przyszłości, na jakie terminy należy zwrócić szczególną uwagę i na podstawie jakich przepisów.
...
Od pół roku, przedsiębiorców obowiązują nowe zasady kontroli podatkowej, które zobowiązują ich do przekazywania fiskusowi szczegółowych danych podatkowych.
...