Sprawozdanie finansowe za 2021 r., zatwierdzone przed 1 czerwca 2022 roku składa się w KRS w okresie od dnia 1 czerwca 2022 r. do dnia 15 czerwca 2022 r.
Rosyjską agresję na Ukrainę należy potraktować jako zdarzenie po dacie bilansu na tyle istotne jako czynnik ryzyka wpływający na przewidywaną sytuację majątkową i finansową jednostki (w tym płynność finansową), że wymaga zarówno oceny pod kątem zasadności stosowania założenia o kontynuacji działalności przez jednostkę, jak i odpowiednich ujawnień w sprawozdaniu z działalności.
Okoliczności związane z rosyjską agresją na Ukrainę powinny zostać również uwzględnione w sprawozdaniu finansowym wielu jednostek polskich, dlatego Komitet Standardów Rachunkowości przygotował rekomendacje, które będą pomocne w zakresie prezentacji i ujawniania skutków agresji Rosji na Ukrainę, a także ułatwią bieżące uwzględnienie tych skutków w księgach rachunkowych.
Dla celów bilansowych likwidacja środka trwałego wiąże się z jego wyksięgowaniem z ksiąg rachunkowych oraz z koniecznością zaprzestania jego dalszej amortyzacji.
12 maja 2022 roku Sejm przyjął ustawę nazwaną ustawą „Niskie Podatki”. Jej przepisy wprowadzają m.in. obniżenie PIT z 17% do 12% dla podatników na skali podatkowej.
Projekt ustawy "zmieniającej" tzw. Polski Ład zawiera rozwiązania umożliwiające zmianę formy opodatkowania dochodów/przychodów osiągniętych w 2022 roku, co ma dotyczyć podatników opodatkowanych podatkiem liniowym oraz ryczałtem ewidencjonowanym.
Ustawa o rachunkowości nie zawiera zasad ujęcia w księgach rachunkowych dywidendy "wypłaconej" w formie niepieniężnej – prawa własności środka trwałego (nieruchomości).
W przypadku dywidendy niepieniężnej dla wspólnika spółki z o.o. (przeniesienie prawa własności nieruchomości stanowiącej środek trwały w firmie) dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, ponieważ dla celów VAT środki trwałe stanowią towary.
W przypadku, gdy spółka z o.o. wypłaca dywidendę w formie pieniężnej, to taka wypłata jest dla niej praktycznie neutralna podatkowo. Inaczej wygląda sytuacja w podatku CIT, gdy dywidenda dla wspólnika ma postać niepieniężną.
Wprowadzone przepisy art. 24a ust. 1e ustawy o pdof oraz art. 9 ust. 1c i ust. 1d ustawy o pdop, zawierają regulacje zobowiązujące podatników PIT/CIT do prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych - już od dnia 1 stycznia 2023 r.
28 kwietnia Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez KAS, w którym przewidziano także zmianę w zakresie przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych na rok 2022.