Od początku 2023 roku weszły w życie przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych (JPK_VAT) oraz w ewidencji w zakresie podatku VAT.
Każdy podmiot zatrudniający (pracodawca) zobowiązany jest co 4 lata ponowić zapis do PPK w odniesieniu do zatrudnianych osób. Pierwszy ponowny autozapis do programu będzie miał miejsce w 2023 r., a terminy autozapisu są stałe dla wszystkich podmiotów zatrudniających (pracodawców), niezależnie od daty wdrożenia PPK.
Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162, 2105, z 2022 r. poz. 24, 974, 1570) nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ((Dz. U. z 2020 r. poz. 2207) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają ZUS na zasadach ogólnych, mogą w określonych przypadkach przez 2 lata opłacać składki na zasadach preferencyjnych lub płacić tzw. mały ZUS.
W 2023 roku składki ZUS od należności ze stosunku pracy w części finansowanej przez pracodawcę (również składki na FP, FS, FGŚP) stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który te należności (wynagrodzenia) są należne.
Od początku 2023 roku doprecyzowano w przepisach zakres kosztów objętych podatkiem od przerzuconych dochodów, przy czym za przerzucone dochody uznaje się zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym koszty poniesione przez podatnika na rzecz niemającego siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podmiotu powiązanego z tym podatnikiem (art. 24aa ust. 2 ustawy o PDOP).
Jeżeli podatnik posiada nieruchomość lub prawo majątkowe o charakterze mieszkalnym, począwszy od 1 stycznia 2023 r. (bez względu na datę ich nabycia lub wytworzenia) nie będzie mógł od wartości początkowej takiej nieruchomości, lokalu lub prawa naliczać podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
Od 1 lutego 2023 r. usługi myjni samochodowych (mycie, czyszczenie samochodów i podobne usługi zgodne z PKWiU 45.20.30.0), w tym świadczone przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej), będą objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W 2023 roku podatnikiem VAT może być grupa VAT, czyli grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Stosowanie preferencyjnej 0% stawki VAT przedłużono na rok 2023 ale tylko do tzw. podstawowych produktów spożywczych (towarów wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, np. mięsa, produktów mleczarskich, warzyw i owoców - innych niż klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem w PKWiU 56).
Na gruncie ustaw podatkowych PIT/CIT/VAT oraz ustawy o rachunkowości funkcjonują limity wyrażone w euro. Limity te przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego/obrotowego. Ze względu na to, że 1 października przypadał w roku 2022 w sobotę, do ustalenia na 2023 r. stosuje się średni kurs NBP z 3 października 2022 r.