W ustawie o VAT nie zawarto szczególnych przepisów, które odnosiłyby się do odliczania podatku VAT, od kosztów ponoszonych w trakcie podróży służbowych pracowników firmy. Pracodawca generalnie może odliczyć VAT od takich wydatków, oczywiście w sytuacji gdy podróż służbowa pracownika (krajowa lub zagraniczna) jest związana z czynnościami opodatkowanymi, a wydatki te nie zostały wymienione w art. 88 ustawy o VAT.
Ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzono ważne zmiany w podatku VAT, w tym również duże zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności, czyli MPP.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w dziale III dodano rozdział 11a - "Informacje o schematach podatkowych" (art. 86a-86o).
Już w 2019 r. pierwsza grupa pracodawców, u których na dzień 31 grudnia 2018 r. stan zatrudnienia wyniósł co najmniej 250 osób musi wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Wiąże się to z koniecznością zawarcia umów o zarządzanie z odpowiednią instytucją.
Od dnia 1 listopada 2019 r. obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności zostaną objęte wszystkie faktury, których wartość brutto będzie przekraczać 15.000 zł (lub jej równowartość) dokumentujące transakcje, których przedmiotem będą towary i usługi wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT. W takich przypadkach sprzedawca/usługodawca jest również zobowiązany do oznaczenia takiej faktury opisem "mechanizm podzielonej płatności".
Wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników, zasadniczo należą do wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, dlatego mogą być w większości przypadków zaliczane przez pracodawcę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Z dniem 1 marca 2020 r. zaczną obowiązywać istotne zmiany przepisów K.s.h. regulujące m.in. procedurę przekształcania spółek. Poza tym zostanie zniesiony obowiązek badania przez biegłego rewidenta planu przekształcenia. Wymóg ten będzie odnosił się jedynie do przekształcenia w spółkę akcyjną. Powstanie nowa spółka kapitałowa, tzw. prosta spółka akcyjna, która będzie również mogła być wybierana jako docelowa spółka przekształcona.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w dziale III dodano rozdział 11a - "Informacje o schematach podatkowych" (art. 86a-86o).
Zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obniżają stawkę podatku z pierwszego przedziału skali podatkowej z 18% do 17%, z jednoczesnym utrzymaniem stawki podatku z drugiego progu podatkowego w wysokości 32%. Nowa obniżona stawka podatku od osób fizycznych czyli PIT, obejmie wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej.
Biała lista zawiera konta bankowe przedsiębiorców - podatników podatku VAT. Sposób zgłoszenia takiego konta do administracji skarbowej zależy od statusu ewidencyjnego takiego przedsiębiorcy, formularze zgłoszeniowe konta to: CEIDG-1, NIP-2, NIP-7, NIP-8.
Na podstawie ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Wysokość limitów wynikających z ustaw o podatku dochodowym, które ustawodawca określił w euro, co roku ulegają zmianie ze względu na zmianę kursu waluty. Takie limity przeliczamy na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w dziale III dodano rozdział 11a - "Informacje o schematach podatkowych" (art. 86a-86o).
Podstawowym dokumentem potwierdzającym nabycie usługi niematerialnej jest faktura. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia usług czy dokonania całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi.