Controlling to system, który wspiera realizowanie założonych celów za pomocą procesu koordynacji, planowania i kontroli na różnych szczeblach zarządzania. Controlling, jako proces pozyskiwania istotnych informacji, analizy i projektowania działań usprawniających, wymaga zarazem ujęcia strategicznego oraz długookresowego, co sprawia, że firma może dążyć do realizowania założonej misji i wizji, a także daje jej orientację na zadania, jak również plany realizowane w krótszym horyzoncie czasowym, de...
Bardzo często ma miejsce sytuacja kiedy przez część miesiąca pracownik jest chory bądź nieobecny z innych usprawiedliwionych powodów. Powstaje wówczas pytanie, jak obliczyć pensję za resztę miesiąca - za przepracowane dni. Wyjaśnienia należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrod...
Zatrudnianie obcokrajowców na terytorium Polski jest procesem złożonym oraz zależnym od obywatelstwa osoby zatrudnianej, a także jej sytuacji prawnej. Bardzo często zdarza się, że aby cudzoziemcy mogli wykonywać pracę w Polsce muszą posiadać pozwolenie na pracę. Należy zaznaczyć, że zatrudnienie cudzoziemca z Unii Europejskiej jest dużo łatwiejsze niż osoby spoza UE, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z większymi formalnościami. Obywatele Unii Europejskiej nie mają obowiązku posiadania zezwoleni...
Bardzo często spotykanym problemem w jednostkach produkcyjnych jest akceptacja zasad wyceny kosztów produkcji w toku, a także zasad wyceny produktów gotowych. Specyfika działalności usługowej sprowadzać się do tego, że w jednostkach usługowych nie pojawia się pojęcie „wyrobów gotowych”.
...
Podatek odroczony to pozycja księgowa, która oznacza aktywo bądź pasywo w bilansie powstające w rezultacie różnic pomiędzy zasadami księgowymi a podatkowymi. W zależności od stosowanych standardów rachunkowości, podatek odroczony wynika z:
...
Zgodnie z definicją słownikową pod terminem TRANSPORT rozumie się przewóz ludzi i ładunków różnymi środkami lokomocji. Tak więc istotą spedycji jest wykonywanie czynności niezbędnych do przeprowadzenia transportu określonego towaru. Zasadnicze regulacje, które dotyczą umowy spedycji zawarte są w art. 794 – 804 kodeksu cywilnego.
Polacy coraz częściej decydują się spędzić wakacje poza granicami kraju. Sprzyjają temu coraz niższe ceny biletów lotniczych. Dwaj najwięksi przewoźnicy low-costowi operujący w Polsce – Ryanair oraz Wizz Air odnotowują najlepsze wyniki operacyjno-finansowe w ostatnich latach. Średnie wypełnienie samolotów wyniosło 88,2 proc. dla Wizz Aira (wzrost o 1,5 pkt. proc.) i 93 proc. dla Ryanaira (wzrost o 5 pkt. proc.). Przy bardzo niskich cenach paliwa przełożyło się to spadek cen oferowanych usług. Dla pasażerów najlepszą informacją jest to, że obydwie linie obniżyły średnią cenę biletu - Ryanair o 1 proc. do 46,7 euro, a Wizz Air aż o 7 proc. do 44,8 euro.
...
Praca starszego analityka finansowego wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wypełnianiem tabel oraz pracą z liczbami. Opracowywanie i analiza danych liczbowych jest oczywiście bardzo istotną częścią pracy w tym zawodzie, lecz równie ważne są także umiejętności interpersonalne. Starszy analityk finansowy powinien charakteryzować się abstrakcyjnym myśleniem i potrafić posługiwać się modelami analizy, posiadać zdolności kojarzenia pozornie różnych faktów. Osoba zajmująca to stanowisko łączy w...
Wraz z początkiem roku 2016 obowiązują nowe zasady dotyczące rozliczania faktur korygujących oraz pozostałych dokumentów korygujących w zakresie przychodu, a także kosztów uzyskania przychodów. Zmiany te wprowadza ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów.
...
Rewolucyjne zmiany dotyczące uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wprowadza ustawa z 9 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która 10 czerwca została opublikowana w Dzienniku Ustaw – Dz. U. z 2014 r. poz.768. Najważniejszą zmianą jest likwidacja wymogu posiadania certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministra Finansów, który uprawniał do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
...
Używanie powszechnie znanych narzędzi controllingu może w decydujący sposób poprawić funkcjonowanie firmy. Coraz to większe zespoły osób zarządzających oraz właścicieli firm ma tego świadomość. Dlatego też, pomimo wielu obowiązków, menedżerowie oraz przedsiębiorcy skrupulatnie wdrążają controlling - cierpliwie gromadzą dane i przetwarzają informacje a następnie organizują pracę przedsiębiorstwa w oparciu o pozyskane dzięki controllingowi dane. Czasem czynią to samodzielnie, w oparciu o wydział ...
Od niedawna małe jednostki mogą ewidencjonować umowy leasingu wedle zasad podatkowych nawet w przypadku, gdy ich sprawozdania podlegają audytowi. Jeżeli dotychczas ujmowały je jako leasing finansowy, to muszą zadbać o zapewnienie porównywalności danych.
...
Od 1 lipca 2016 r. tzw. duzi przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2013 poz. 672) są zobowiązani do przekazywania na żądanie organów podatkowych danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) z zakresu księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyn, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów.
...