Od dnia 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez system KSeF, natomiast e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych oraz występujących obecnie w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Według projektu rozporządzenia Ministra Finansów do dnia 30 czerwca 2023 r. zostanie wydłużony termin na złożenie zeznania CIT oraz wpłatę podatku za 2022 rok.
Od 15 lutego do 2 maja 2023 r. podatnicy powinni złożyć zeznania podatkowe za 2022 r. W coraz bardziej popularnej usłudze Twój e-PIT na podatników będą czekać zeznania przygotowane przez administrację skarbową.
Obowiązkiem jednostki (kierownika danej jednostki) jest deklaracja czy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości oraz czy nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania przez nią działalności.
W Dzienniku Ustaw z dnia 16 stycznia 2023 r. opublikowano pod poz. 120 obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości
Komitet Standardów Rachunkowości wydał nowe rekomendacje, których celem jest pomoc jednostkom przy sporządzaniu sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności za 2022 r. w szczególnych warunkach związanych z niepewnością otoczenia gospodarczego.
Od 15 lutego do 2 maja 2023 r. podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 r. Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które mają pomagać prawidłowo rozliczyć PIT emerytom i rencistom oraz młodym osobom do 26-go roku życia.