W przypadku gdy polski podatnik wystawia polskiemu kontrahentowi fakturę w walucie obcej kwotę VAT wykazuje w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania (przepis art. 106e ust. 11 ustawy o VAT).
Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają szczegółowych metod ewidencji oraz zasad rozliczania leasingu finansowego. Zasady rozliczania umów leasingu (również w walutach obcych) zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5). Należy przy tym mieć na uwadze, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości, jednostki przyjmując zasady (politykę) rachunkowości mogą (nie muszą) stosować krajowe standardy rachunkowości.
Projekt przepisów o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu w dniu 12 maja 2021 r. zakłada wprowadzenie kilku istotnych zmian.
Od dnia 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe (mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski) uzyskały status podatnika CIT, przy czym spółka komandytowa mogła postanowić, że stanie się takim podatnikiem dopiero od 1 maja 2021 r.
W Dzienniku Ustaw z 14 kwietnia 2021 r., pod poz. 690, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 6 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.
Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wydłużyła termin na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) oraz termin na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Składki ZUS od wynagrodzeń pracowników, w części przez nich finansowanej, stanowią koszty uzyskania przychodów pracodawcy na zasadach CIT określonych dla wynagrodzeń pracowniczych. Przy tym nie ma znaczenia termin opłacenia tych składek do ZUS.
Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują wprost jakie informacje mają być widoczne w kwalifikowanym podpisie elektronicznym złożonym pod sprawozdaniem finansowym
Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu już niedługo zostaną istotnie zmieniona ustawą nowelizującą (Dz. U. z 2021 r. poz. 815). Przepisy (poza kilkoma wyjątkami) wejdą co do zasady w życie z dniem 15 maja 2021 r.
Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, weszły w życie z dniem 8 maja 2021 r. i złagodziły obostrzenia związane z pandemią.
Zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK reguluje ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.