Od 1 lipca 2020 r. zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności (do 30 czerwca 2020 r. do urzędu skarbowego właściwego dla dostawcy towaru/usługi).
Zaliczki na podatek dochodowy PIT, pobrane przez płatników w marcu i kwietniu 2020 r. (od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników, świadczeń z działalności wykonywanej osobiście oraz z praw autorskich i praw pokrewnych) podlegały wpłacie w terminie do dnia 1 czerwca 2020 r. - jeżeli płatnicy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej www.zus.pl poinformował o udostępnieniu (na PUE ZUS) nowego wniosku o świadczenie postojowe (RSP-CZ) dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku.
SLIM VAT to pakiet uproszczeń, który jest odpowiedzią na zgłaszane do Ministerstwa Finansów oczekiwania przedsiębiorców w zakresie podatku VAT. Jest to również efekt prowadzonego przez Ministerstwo audytu przepisów, mającego na celu ich dostosowanie do warunków działania małego i średniego biznesu w Polsce.
Ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady, powinno być prowadzone przy wyłącznie przy zastosowaniu kas on-line. Jednak w związku z istniejącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 MF wydał rozporządzenie z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.
Ministerstwo Finansów w komunikacie z dnia 16 lipca 2020 r. zamieszczonym na stronie swojej internetowej www.gov.pl/web/finanse poinformowało, że 16 lipca 2020 r. usunięto problemy techniczne w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego, który obsługuje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli tzw. CRBR.
Tarcza 4.0 zakłada, że wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy.
Jak wynika z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej.
W Dz. U. z 23.06.2020 r. (poz. 1086), opublikowano ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. zwaną tarczą 4.0 - o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Z przyjemnością informujemy, że od 29 czerwca została wprowadzona możliwość kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Tym samym mamy możliwość organizowania dla Państwa szkoleń w formie stacjonarnej.
Zakres odpowiedzialności za ocenę zdolności do kontynuacji działalności jednostki, Zarządu, Rady Nadzorczej oraz biegłego rewidenta przedstawia się w następujący sposób: