Coraz więcej polskich firm w celu obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej inwestuje w tzw. odnawialne źródła energii, czyli np. w wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego (fotowoltaikę).
Zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (czyli również z promieniowania słonecznego) w instalacjach odnawialnego źródła energii, są zawarte w przepisach ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii tzw. ustawie o OZE (Dz. U. z 2020 r., poz. 261 ze zm.).
Interpretacja ogólna nr DD3.8201.1.2020 z 11 września 2020 r. w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych (Dz. Urz. Ministra Finansów z 2020 r. pod poz. 108) rozstrzyga sporną kwestię czy świadczenia polegające na finansowaniu przez pracodawcę kosztów eksploatacyjnych, w tym również paliwa, do samochodu służbowego wykorzystywanego przez pracownika do celów prywatnych, stanowią jego przychód ze stosunku pracy.
Ministerstwo Finansów przygotowało nowe rozwiązania uszczelniające lub nowelizujące polski system podatkowy. Wśród najważniejszych projektowanych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego również na spółkę komandytową oraz zdecydowanie zwiększone możliwości korzystania z uproszczonego - ryczałtowego rozliczenia podatku.
Według art. 74 ust. 1 ustawy o rachunkowości - zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe podlegają przechowywaniu przez okres co najmniej 5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie.
Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów ta wprowadza od 2021 r. opłatę od napojów słodzonych (podatek cukrowy), od napojów energetycznych i od napojów alkoholowych w opakowaniach o objętości nieprzekraczającej 300 ml.
Wszyscy czynni podatnicy VAT już od 1 października będą obowiązkowo składać deklaracje VAT-7 i VAT-7K zgodnie ze wzorem dokumentu elektronicznego, obejmującym zarówno deklarację jak i ewidencję VAT. W nowym JPK_VAT transakcja objęta mechanizmem podzielonej płatności będzie musiała być oznaczona "MPP".
Wszyscy czynni podatnicy VAT już od 1 października będą obowiązkowo składać deklaracje VAT-7 i VAT-7K zgodnie ze wzorem dokumentu elektronicznego, obejmującym zarówno deklarację jak i ewidencję VAT. W nowym JPK_V7M i JPK_V7K trzeba będzie podawać oznaczenia dla niektórych towarów/usług, procedur i dowodów.
Wszyscy czynni podatnicy VAT już od 1 października będą obowiązkowo składać deklaracje VAT-7 i VAT-7K zgodnie ze wzorem dokumentu elektronicznego, obejmującym zarówno deklarację jak i ewidencję VAT.
Z dniem 2 września 2020 r. weszły w życie kolejne rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2020 r. dotyczące m.in. kwarantanny z powodu COVID-19 i zmiany czasu trwania izolacji (Dz. U. poz. 1506 i poz. 1507).
Od dnia 1 lipca 2020 r. uległ zmianie sposób identyfikowania towarów i usług. Nastąpiło odejście od stosowania PKWiU (2008) na rzecz unijnej Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów oraz PKWiU (2015) w zakresie usług.