W przypadku podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, ustawowy termin na złożenie deklaracji rocznej za 2021 r. przypadał na dzień 31 marca 2022 r. Na mocy rozporządzenia z dnia 17 marca 2022 r termin ten został przedłużony do końca czerwca 2022 r.
Już niedługo każdy zainteresowany będzie mógł przez internet uzyskać informacje o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w KRS. Usługa ta ma chronić spółki przed złożeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym fałszywych dokumentów a przepisy regulujące „newsletter KRS” wejdą w życie z dniem 21.06.2022 r.
Przepisy Polskiego Ładu 2.0 przywracają od lipca 2022 roku możliwość uwzględniania składki zdrowotnej w rachunku podatkowym dla części przedsiębiorców.
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 1 czerwca 2022 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej nadał Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji rynkowej „Zarządzanie obsługą spraw kadrowych”.
Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym (KRS) roczne sprawozdanie finansowe oraz odpis uchwały/postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Ustawą z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw został wprowadzony jednolity elektroniczny format raportowania (ESEF), dlatego począwszy od roku obrotowego rozpoczynającego się od dnia 1 stycznia 2021 r. emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, którzy sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości stosują format XHTML.
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 26 maja 2022 r. Ministerstwo Finansów nadało Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji rynkowej „Zarządzanie procesami płacowymi”.
Sprawozdanie finansowe za 2021 r., zatwierdzone przed 1 czerwca 2022 roku składa się w KRS w okresie od dnia 1 czerwca 2022 r. do dnia 15 czerwca 2022 r.
Rosyjską agresję na Ukrainę należy potraktować jako zdarzenie po dacie bilansu na tyle istotne jako czynnik ryzyka wpływający na przewidywaną sytuację majątkową i finansową jednostki (w tym płynność finansową), że wymaga zarówno oceny pod kątem zasadności stosowania założenia o kontynuacji działalności przez jednostkę, jak i odpowiednich ujawnień w sprawozdaniu z działalności.
Okoliczności związane z rosyjską agresją na Ukrainę powinny zostać również uwzględnione w sprawozdaniu finansowym wielu jednostek polskich, dlatego Komitet Standardów Rachunkowości przygotował rekomendacje, które będą pomocne w zakresie prezentacji i ujawniania skutków agresji Rosji na Ukrainę, a także ułatwią bieżące uwzględnienie tych skutków w księgach rachunkowych.
Dla celów bilansowych likwidacja środka trwałego wiąże się z jego wyksięgowaniem z ksiąg rachunkowych oraz z koniecznością zaprzestania jego dalszej amortyzacji.
12 maja 2022 roku Sejm przyjął ustawę nazwaną ustawą „Niskie Podatki”. Jej przepisy wprowadzają m.in. obniżenie PIT z 17% do 12% dla podatników na skali podatkowej.