W Dzienniku Ustaw z dnia 17 maja 2023 r., pod poz. 937, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (akt wykonawczy zastępujący poprzednie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w tej samej sprawie).
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 15 maja 2023 r. pod poz. 912. Rozporządzenie weszło w życie po upływie 7 dni od jego publikacji, czyli 23 maja 2023 r.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 9 maja 2023 r. pod poz. 879. Rozporządzenie nowelizujące weszło w życie po upływie 7 dni od jego publikacji, czyli 17 maja 2023 r.
Komitet Standardów Rachunkowości działa w celu wyjaśnienia zasad prawidłowego stosowania przepisów ustawy o rachunkowości w obszarach budzących największe wątpliwości w praktyce gospodarczej.
Umowa o pracę (czynność prawna) polega na złożeniu przez pracownika i pracodawcę zgodnych oświadczeń woli, które potwierdzają zobowiązanie pracownika do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, natomiast pracodawca przez umowę o pracę zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Od początku 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.
Zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny – strony muszą już na etapie jej podpisywania zdeklarować się co do zamiaru podpisania po zakończeniu okresu próbnego kolejnej umowy o pracę, o ile ma to być umowa na czas określony.
Po nowelizacji Kodeksu Pracy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.
Interpretacja ogólna odnosi się do obowiązków informacyjnych dotyczących spółek nieruchomościowych, o których mowa w art. 27 ust. 1e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa CIT) oraz art. 45 ust. 3f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT).
Późniejsza zapłata składek ZUS przez ich płatnika nie może być uznana za świadczenie dokonane „za ubezpieczonych” (za pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców), gdyż na podstawie odrębnych przepisów nie są oni zobowiązani do ich zapłaty.
Zgodnie z ww. interpretacją dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego w późniejszym terminie, może być zaksięgowany (ujęty) w PKPiR w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego.
Pod koniec kwietnia weszły w życie zmiany w Kodeksie Pracy wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.