Podatnik, który spełnia określone warunki i podejmie decyzję o opodatkowaniu dochodów ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (CIT estoński), jest obowiązany złożyć do dnia 1 lutego 2021 r. zawiadomienie o dokonanym wyborze – druk ZAW-RD (dotyczy podatników, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym).
W 2021 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie przyjmowane do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowych wynosi 5.259 zł, natomiast minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.800 zł.
Zestawienie obrotów i sald ksiąg kont księgi głównej oraz kont ksiąg pomocniczych to elementy ksiąg rachunkowych jednostki. Natomiast tylko prawidłowo sporządzone księgi rachunkowe są rzetelną podstawą sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. Tylko na podstawie prawidłowo prowadzonej ewidencji księgowej (ksiąg rachunkowych), jednostki mogą sporządzić prawidłowe i rzetelne sprawozdanie finansowe.
Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek VAT jest podatkiem pośrednim ale nie ma charakteru powszechnego, ponieważ dotyczy tylko niektórych kategorii wyrobów. Do odprowadzania podatku akcyzowego są zobowiązani producenci i importerzy wyrobów akcyzowych natomiast jego ciężar ponosi ostateczny nabywca towarów objętych akcyzą.
Przedsiębiorcy, którzy w 2020 r. są poszkodowani przez pandemię COVID-19 i zakończyli ten rok stratą podatkową a także spełniają inne ustawowe kryteria, mogą stratę za ten rok podatkowy (czyli 2020) skompensować z dochodem za rok podatkowy 2019 r.
Zagadnienie inwentaryzacji aktywów i pasywów jednostki zasadniczo zostało uregulowane w rozdziale 3 ustawy o rachunkowości "Inwentaryzacja" (art. 26-27), ustawa nie daje jednak wskazówek formalnych i technicznych związanych z przeprowadzeniem takich prac.
Wprowadzone od początku 2021 roku zmiany w zakresie amortyzacji dotyczą: zmiany definicji "używanych środków trwałych", wydłużenia okresu dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych środków trwałych nabytych w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 oraz ograniczeń w optymalizacji amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych w działalności zwolnionej z CIT/PIT.
Dokonując wyboru firmy audytorskiej w celu zbadania sprawozdania finansowego za rok 2020 należy mieć między innymi na uwadze, że umowa powinna być podpisana w takim okresie, żeby biegły rewident miał możliwość wzięcia udziału w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.