Ustawa z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, co do zasady wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020 r.
Sytuacja pandemii jest czasem bardzo trudnym zarówno dla firm, spółek jak i pracowników.
Niektóre jednostki mają duże problemy z płynnością finansową a ich pracownicy nie mają stabilnych miejsc pracy. W księgowości też nie jest lekko, ale wszystkie firmy potrzebują dobrej kadry finansowo-księgowej. Wykształcony księgowy to rzetelne księgi rachunkowe, jasne i wiarygodne sprawozdanie finansowe, prawidłowo naliczone podatki PIT/CIT i VAT.
Będąc wykształconym księgowym można pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy wybierać w wielu ofertach! Zostań po kolei Asystentem, Samodzielnym, Głównym, Dyplomowanym lub usystematyzuj swoją wiedzę na naszym autorskim kursie Akademia Rachunkowości!
Podstawowy termin sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2019 r., zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o rachunkowości, przypadał pierwotnie na 31.03.2020 r. Ze względu na pandemię koronawirusa, termin uległ wydłużeniu do 30 czerwca 2020 r.
Spółka jawna osób fizycznych lub spółka partnerska, która w 2019 r. nie prowadziła ksiąg rachunkowych, jest zobowiązana złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego (czyli KRS), oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia oraz złożenia rocznego sprawozdania finansowego - do końca czerwca 2020 r.
Z dotychczasowego stanowiska KIS wynikało, że jeżeli podatnik VAT dokumentuje sprzedaż na kwotę nieprzekraczającą 450 zł/100 euro brutto paragonem fiskalnym zawierającym NIP klienta/podatnika oraz pozostałe dane wymagane ustawą o VAT, to nie powinien dla tego nabywcy wystawić odrębnego dokumentu, czyli faktury na zasadach ogólnych.
Z przyjemnością informujemy Państwa, że 19 maja 2020 r. w naszej placówce został przeprowadzony audyt re-certyfikujący znak jakości MSUES, Podczas audytu nie stwierdzono żadnych uchybień jakościowych. W wyniku kontroli Województwo Małopolskie - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, przyznało nam prolongatę znaku MSUES do 9 czerwca 2023 r.
Tarcza 4.0, czyli ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przewiduje nowe możliwości dla pracodawców polegające przykładowo z możliwości zawieszenia lub ograniczenia niektórych obowiązków.
Czas epidemii koronawirusa jest dla firm oraz pracowników nowym wyzwaniem. Sytuacja powoli wraca do „normalności”, ale nadal szkolenie w trybie stacjonarnym wiąże się z większym ryzykiem zarażenia. Dlatego firma FRR uruchomiła ONLINE całą ścieżkę kariery skierowaną do księgowych i nie tylko. Nie wychodząc z domu można zostać Asystentem ds. księgowości, Samodzielnym księgowym oraz Głównym księgowym. Można również po prostu doszkolić się praktycznie na Akademii Rachunkowości. Te kursy są na „wyciągnięcie ręki”, potrzebujesz tylko komputera, połączenia z internetem i oczywiście „dobrej kawy”.
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Dokonanie płatności wynikającej z otrzymanej faktury wystawionej przez podatnika VAT czynnego (powyżej 15.000 zł) na inny rachunek niż zamieszczony w białej liście, naraża podatnika na negatywne konsekwencje podatkowe w postaci odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT za zaległości podatkowe sprzedawcy towaru lub usługodawcy w części podatku VAT proporcjonalnie przypadającej na dostawę towarów lub świadczenie usług.
W związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w postaci subwencji finansowej (pożyczki). Dla celów podatku dochodowego pomoc finansowa z PFR traktowana jest jak pożyczka.
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, czyli tarcza 4.0, znajduje się w toku prac legislacyjnych.
Dla przedsiębiorców, którzy ubiegają się o rządowe subwencje w ramach tarczy finansowej PFR oraz dla tych, którzy już takie wsparcie otrzymali, największe znaczenie ma kwestia spełnienia warunków do zatrzymania subwencji i spłaty tylko 25% otrzymanej kwoty.
Już w dniu 11 marca 2020 r. MF zamieściło na swojej stronie internetowej (www.gov.pl) komunikat pt. "Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem". Poinformowało w nim, że przedsiębiorcy, którzy w związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi a nawet umorzenie zaległości podatkowych.