Akcja składania rocznych PIT-ów za 2019 r., rozpoczęła się już 15 lutego i będzie trwała do dnia 30 kwietnia 2020 roku. Usługa Twój e-PIT jest dostępna wyłącznie na stronie podatki.gov.pl, natomiast w 2020 r. pojawiły się w niej nowe opcje i nowe ułatwienia dla korzystających z niej podatników. Już od końca lutego br. będzie czekać na podatników ewentualna informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy a osoby, które będą płacić online w usłudze e-PIT, mają automatyczną podpowiedź ich mikrorachunku.
Umowa zlecenia to popularna forma zatrudnienia w jednostkach, ze względu na jej dużo bardziej elastyczną formę w porównaniu do umowy o pracę. Umowy zlecenia są opodatkowane na zasadach ogólnych lub w sposób zryczałtowany. Trochę odmienne zasady opodatkowania obowiązują zleceniobiorców, którzy nie ukończyły 26 roku życia, natomiast poszczególne sposoby wyliczenia oraz pobrania zaliczki na podatek zależą od spełnienia określonych warunków. Ponieważ umowy zlecenia występują prawie w każdej jednostce, ich sposób opodatkowania powinien być znany każdemu przedsiębiorcy.
Otwieranie i zamykanie ksiąg rachunkowych jest czynnością występującą w jednostkach co najmniej raz w roku bilansowym, podlega ściśle określonym procedurom oraz odbywa się w dokładnie wyznaczonych terminach. Popełniane przez księgowych błędy, wynikają głównie z mylnej interpretacji, czy też niedoczytania odpowiedniego przepisu prawnego. Dlatego warto znać podstawowe zapisy ustawy o rachunkowości w tym zakresie, oraz edukować służby finansowo-księgowe jednostki, które są obowiązane prowadzić księgi rachunkowe rzetelnie, jasno i bezbłędnie - czyli w sposób zgodny z przepisami ustawy.
Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą występować do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Podatnik otrzymuje od KIS decyzję, która rozstrzyga jaką stawkę VAT należy zastosować na dany towar/usługę.
W dniu 4 lutego 2020 r. Rada Ministrów przyjęła projekt kolejnej nowelizacji, w tym m.in. ustaw o podatku dochodowym. Nowe rozwiązania mają złagodzić sankcje w podatku PIT i CIT związane ze sposobem płatności za transakcje pomiędzy przedsiębiorcami.
Zgodnie z zasadą ogólną podatku PIT i CIT, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały z tych kosztów wyłączone na podstawie odpowiednio art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF.
Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 734-751). Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Od 1 kwietnia 2020 r. zmieni się sposób identyfikowania towarów i usług poprzez odejście od stosowania PKWiU 2008 na rzecz unijnej Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU (2015) w zakresie usług.
Od dnia 1 lutego 2020 r. z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości uzależnionej od dochodu z pozarolniczej działalności - mały ZUS plus, może skorzystać przedsiębiorca, którego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120.000 zł.
Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 734-751). Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Za księgi rachunkowe zasadniczo odpowiada kierownik jednostki.
Za kierownika jednostki uważa się członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu (z wyłączeniem pełnomocników jednostki).
Podatnik może złożyć wraz z deklaracją podatkową wniosek o zwrot podatku VAT (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT) na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia.