Objaśnienia podatkowe MF dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku w 2023 roku.
Rozporządzenie MF w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Podatnicy PIT i CIT prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5% podatku.
Z ulgi B+R może skorzystać podatnik PIT, który uzyskuje dochody z działalności gospodarczej opodatkowane skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym oraz podatnik CIT - pod warunkiem, że prowadzą tzw. działalność badawczo-rozwojową.
Pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi (minimum raz w roku) roczną informację o składkach ZUS, która powinna być zgodna z informacjami przekazywany do ZUS (w miesięcznych raportach imiennych).
Od tego roku można przekazać 1,5% dla OPP (w poprzednich latach był to 1% podatku), jednak, aby urząd skarbowy mógł przelać środki do OPP, podatnik musi zapłacić podatek należny wynikający z PIT za 2022 r. w pełnej wysokości do dnia 30 czerwca 2023 roku.
Komitet Standardów Rachunkowości działa na podstawie ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zakresu działania i sposobu organizacji Komitetu Standardów Rachunkowości.
Pracodawca, aby zapisać pracownika do pracowniczego planu kapitałowego tzw. PPK, nie musi posiadać jego bezpośredniej zgody. Pracownicy w wieku 18–55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną automatycznie zapisani do programu.