Ujęcie wydatku w kosztach uzyskania przychodów (CIT) wymaga od podatnika ustalenia, czy jest to po pierwsze koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz czy po drugie nie znajduje się on w katalogu kosztów, które bez względu na celowość oraz związek z prowadzoną działalnością, nie mogą nigdy stanowić kosztu uzyskania przychodów.
Do powstania P.S.A. konieczne jest uzyskanie wpisu w KRS. W tym celu zarząd (lub rada
dyrektorów) zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki.
Do powstania Prostej spółki akcyjnej konieczne jest pokrycie kapitału akcyjnego wkładem o wartości co najmniej 1 zł. Kapitał akcyjny P.S.A. jest nowym rodzajem kapitału podstawowego i nie można go postrzegać jak kapitał zakładowy w spółce z o.o. czy S.A.
W Prostej spółce akcyjnej (P.S.A) ustanawia się zarząd albo radę dyrektorów (nowość). Umowa spółki może oprócz ustanowienia zarządu przewidzieć powołanie rady nadzorczej.
Z dniem 1 lipca 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zmiany w przepisach, w tym w ustawie o rachunkowości.
Już od 1 lipca 2021 r. można zakładać nową spółkę kapitałową, czyli (P.S.A.) prostą spółkę akcyjną. Cechuje ją mniej formalności przy jej zakładaniu niż przy zakładaniu S.A. z równoczesnym nowoczesnym mechanizmem ochrony jej wierzycieli. Zasady tworzenia i działania P.S.A. regulują przepisy art. 3001 -300134 Kodeksu spółek handlowych.
Jak wynika z art. 52 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu osoby wykonujące obowiązki związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu muszą wziąć udział w szkoleniu na ten temat. Takie szkolenie powinno uwzględniać charakter, rodzaj i rozmiar działalności prowadzonej przez IO (biuro rachunkowe) oraz zapewniać aktualną wiedzę w zakresie realizacji obowiązków.
Biura rachunkowe jako IO rozpoznają ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związane ze stosunkami gospodarczymi lub z transakcją okazjonalną a także oceniają poziom rozpoznanego ryzyka.
Biuro rachunkowe jako IO musi mieć przygotowaną ocenę ryzyka (czyli podstawowy, dokument AML) Biuro obowiązkowo dokonuje oceny ryzyka związanego z praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu odnoszącą się do własnej działalności gospodarczej.
Z dniem 31 października 2021 r. zostanie zmienionych szereg przepisów regulujących środki bezpieczeństwa finansowego oraz inne obowiązki IO (biur rachunkowych).