Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny (numer wykazu prac UD260) opublikowano projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W/w projekt przewiduje wprowadzenie wielu zmian m.in. w ustawie podatkowej o PIT/CIT np. podwyższenie progu podatkowego i kwoty „wolnej od podatku dochodowego PIT.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny (numer wykazu prac UD260) opublikowano projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W/w projekt przewiduje wprowadzenie wielu zmian m.in. w ustawie o VAT np. wprowadzenie szybkiego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny (numer wykazu prac UD260) opublikowano projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W/w projekt przewiduje wprowadzenie wielu zmian m.in. w ustawie o VAT np. wprowadzenie opcji opodatkowania usług finansowych
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny (numer wykazu prac UD260) opublikowano projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W/w projekt przewiduje wprowadzenie wielu zmian m.in. w ustawie o VAT np. zmiany w zakresie WIS w związku z zawartym porozumieniem inwestycyjnym
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny (numer wykazu prac UD260) opublikowano projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W/w projekt przewiduje wprowadzenie wielu zmian m.in. w ustawie o VAT, w tym możliwości wspólnego rozliczania się przez kilku podatników w ramach tzw. grupy VAT.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny (numer wykazu prac UD260) opublikowano projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W/w projekt ustawy przewiduje nałożenie na podatników CIT obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (albo tzw. uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów) przy użyciu programów komputerowych oraz obowiązek ich przesyłania po zakończeniu roku podatkowego do urzędu skarbowego w postaci elektronicznej ustrukturyzowanej (na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej).
W interpelacji poselskiej nr 20382, która wpłynęła 24 lutego 2021 r. zapytano: jaki okres ma przyjąć spółka komandytowa dla zbadania swojego statusu jako małego podatnika CIT w sytuacji, gdy podjęła decyzję o staniu się podatnikiem podatku dochodowego dopiero z dniem 1 maja 2021 r.?
Podatnicy VAT mają prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków na pojazdy przeznaczone wyłącznie do działalności gospodarczej (w tym samochody osobowe), jeżeli złożą do naczelnika urzędu skarbowego informację o tych pojazdach na druku VAT-26 oraz gdy prowadzą odpowiednią ewidencję przebiegu tego pojazdu.
Otrzymana z PFR subwencja finansowa spełnia definicję zobowiązań określoną w art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości, dlatego na dzień powstania takie zobowiązanie ujmuje się w księgach rachunkowych jako pozostałe zobowiązanie (wobec Polskiego Funduszu Rozwoju z tytułu subwencji finansowej).
Do pewnego okresu nie było przepisów pozwalających zwolnić z podatku CIT/PIT umorzenie subwencji z PFR, więc przyjmowało się, że dla celów podatkowych umorzenie subwencji skutkuje powstaniem przychodu podatkowego. Ostatecznie jednak zaniechano poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) osiągniętych odpowiednio przez podatników PIT i CIT z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR, co ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
W związku z sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19 przedsiębiorcy uzyskali różnego rodzaju wsparcie finansowe, w tym subwencję z PFR z tarczy finansowej. Taka subwencja może być umorzona w części jak i w całości.