Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem, jest zobowiązany w rozliczeniu za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem do uwzględnienia w przychodach i kosztach uzyskania przychodów kategorii określonych w art. 7aa ust. 1 pkt 1 lit. a-b updop, które wynikają z różnic między przepisami dotyczącymi podatku dochodowego a przepisami o rachunkowości.
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostki składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Zeznanie podatkowe PIT-28 jest przeznaczone dla podatników, którzy w 2020 r. wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów (przychodów).
Podatnik traci prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów CIT, w razie zaistnienia zdarzeń wymienionych w art. 28l ust. 1 updop. Podatnik będzie mógł złożyć ponownie zawiadomienie o wyborze tego opodatkowania dopiero po upływie 3 lat podatkowych, jednak nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym podatnik utracił prawo do takiego opodatkowania.
Od 15-go lutego 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej rozliczenia roczne za 2020 r. tzw. Twój e-PIT. Usługa udostępniona podatnikom już po raz trzeci rozliczy podatników do 30.04.2021 r.
Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w art. 45 ustawy o rachunkowości – czyli dla jednostek mikro, określony jest w załączniku nr 4 ustawy.
Warunkiem korzystania z ryczałtu od dochodów, określonym w art. 28g updop, jest konieczność ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Przez takie nakłady rozumie się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na nabycie fabrycznie nowych środków trwałych lub wytworzenie środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji, a także opłaty stanowiące spłatę wartości początkowej środków trwałych ustalone w umowie leasingu (z wyłączeniem leasingu operacyjnego).
Od 2021 r. obowiązuje tzw. podatek cukrowy. Podmioty zobowiązane do jego rozliczenia muszą złożyć odpowiednią informację w sprawie należnej opłaty w postaci elektronicznej oraz za pośrednictwem systemu informatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych do 25-go dnia m-ca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja.
W przypadku faktur korygujących wystawionych przed dniem 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r. Natomiast w przypadku faktur korygujących wystawionych po dniu 31 grudnia 2020 r. - w związku z obniżeniem podstawy opodatkowania VAT - w okresie do dnia 31 grudnia 2021 r. podatnicy mogą stosować "stare" zasady rozliczania faktur korygujących "in minus".