W świetle przepisów ustawy o rachunkowości roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego do 30 czerwca następnego roku, jednak na mocy osobnego rozporządzenia jednostka, której rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2021 roku, może zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2021 rok aż do 30 września 2022 roku (podstawowy termin został przedłużony o 3 miesiące).
Na posiedzeniu w dniu 26 września 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Ministerstwo Finansów zaprasza przedsiębiorców korzystających z usług księgowych oraz osoby związane z zawodem księgowego do podzielenia się opinią na temat przyszłości zawodu księgowego.
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości umowa o badanie sprawozdania finansowego powinna zostać podpisana z firmą audytorską w terminie umożliwiającym udział firmy/biegłego rewidenta w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.
20 września br. weszły w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1967)
13 września Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r.
W świetle art. 18 § 2 K.s.h. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467) nie może być członkiem organu, likwidatorem albo prokurentem (między innymi spółki z o.o.) osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwa (wymóg niekaralności stawiany wymienionym funkcjonariuszom spółki).
Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy oraz będzie należeć po zmianach w dniu 13 października 2022 r. - ocena sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym. Nowością będzie konieczność sporządzenia i przedłożenia zgromadzeniu wspólników/walnemu zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania z działalności rady nadzorczej za ubiegły rok obrotowy (tzw. sprawozdanie rady nadzorczej/sprawozdanie dyrektorów niewykonawczych).
Zgodnie z interpretacja indywidualną Dyrektora KIS z 25 lipca 2022 roku (nr 0112-KDIL2-
2.4011.483.2022.1.AA), wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę na zakup garnituru - to wydatek o typowym charakterze osobistym, więc nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Złożenie wniosku Wn-U-G po 31 sierpnia 2022 roku (refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców) w formie papierowej na niewłaściwym formularzu spowoduje odrzucenie dokumentu i wezwanie do jego uzupełnienia.
Podatnicy rozliczających podatek CIT według zasad ogólnych, płacą podstawową stawkę podatku dochodowego w wysokości 19% podstawy opodatkowania, niektórzy podatnicy mogą stosować obniżoną stawkę podatku CIT wynoszącą 9% podstawy opodatkowania.
Zdaniem organu podatkowego, wydatki związane z uregulowaniem zaległych faktur usługowych za miesiące maj-grudzień 2019 r., powinny zostać ujęte w kosztach podatkowych 2019 roku (interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 20 lipca 2022 roku).
Przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, z dniem 18 sierpnia 2022 r. przesunęły limit płatności bezgotówkowych obniżony do 8.000 zł dopiero na 1 stycznia 2024 roku.