Wg wyjaśnień Prezesa NFZ w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2022 r. - osoba powołana do pełnienia funkcji prokurenta i pobierająca z tego tytułu wynagrodzenie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ministerstwo Finansów podało informację o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu zmian w podatku PIT – obniżenie stawki do 12% (zmiany przepisów Polskiego Ładu).
Podatnicy podatku PIT są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/straty w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym).
Propozycje projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (nr UD347 - wykaz prac legislacyjnych) przewidują istotne zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej od 1 lipca 2022 roku.
Od 1 stycznia 2022 r. zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT w przypadku, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, czyli zbiorczą fakturę korygującą.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mają możliwość wystawiania faktur w formie papierowej, w formie elektronicznej a także w formie ustrukturyzowanej za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur.
Od początku kwietnia 2022 r. można już ubiegać się w ZUS o kolejny instrument wsparcia
rodzin sprzyjający łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi – czyli dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Uczenie się przez całe życie to idea będąca częścią polityki Unii Europejskiej. Opiera się ona na założeniu, że umiejętności obywateli mają kluczowe znaczenie dla przyszłości społeczeństw oraz że na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego nie wystarcza już wykształcenie zdobyte w okresie młodości.
Każdy przedsiębiorca o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń swoich niepełnosprawnych pracowników, przedstawia Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) roczne sprawozdanie finansowe sporządzane sporządzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub oświadczenie, że nie jest zobowiązany do jego sporządzania.