Żłobkowe, czyli dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przysługuje na dziecko, na które ZUS nie przyznał rodzinnego kapitału opiekuńczego, ponieważ na dane dziecko można otrzymać (za ten sam okres) albo dofinansowanie, albo rodzinny kapitał opiekuńczy.
Żłobkowe przyznawane jest na wniosek rodzica (za którego uznaje się tu także opiekuna prawnego lub inną osobę, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem) natomiast aby skorzystać z tej formy dofinansowania, dziecko musi:
- uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów oraz
- samo być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna (w tym celu trzeba przekazać dane swoje i dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko).
Dofinansowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie może przekraczać opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Należy również zwrócić uwagę, że żłobkowe będzie co miesiąc przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy czy zatrudniającego opiekuna dziennego lub na rachunek bankowy opiekuna dziennego, gdy ten prowadzi działalność na własny rachunek (nie na nr konta bankowego osoby uprawnionej).
Wniosek o dofinansowanie przyznawane jest przez ZUS (analogicznie jak o świadczenie wychowawcze - 500+, świadczenie dobry start - 300+ i rodzinny kapitał opiekuńczy), można go złożyć tylko elektronicznie w następujących miejscach:
- Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portal Emp@tia,
- bank osoby uprawnionej, jeśli będzie posiadać taką usługę.
O dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna mogą ubiegać się nie tylko obywatele Polski, ale również spełniający określone warunki cudzoziemcy, w tym obywatele Ukrainy, którzy po 23 lutego 2022 r. przybyli wraz z dziećmi z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi.