W początkowych zamierzeniach wynikających z przepisów Polskiego Ładu obowiązki w tym zakresie miały zostać wprowadzone od 1 stycznia 2023 roku. 9 czerwca 2022 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, z której wynika że nastąpi przesunięcie momentu ich obwiązywania co najmniej o jeden rok.
Od dnia 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1265) - zwanej Polskim Ładem 2.0. Wg. nich obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla osób powołanych do pełnienia danych funkcji (na mocy aktu powołania) oraz prokurentów powstanie z dniem powołania lub ustanowienia prokury, a wygaśnie z dniem odwołania.
W przypadku podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, ustawowy termin na złożenie deklaracji rocznej za 2021 r. przypadał na dzień 31 marca 2022 r. Na mocy rozporządzenia z dnia 17 marca 2022 r termin ten został przedłużony do końca czerwca 2022 r.
Już niedługo każdy zainteresowany będzie mógł przez internet uzyskać informacje o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w KRS. Usługa ta ma chronić spółki przed złożeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym fałszywych dokumentów a przepisy regulujące „newsletter KRS” wejdą w życie z dniem 21.06.2022 r.
Przepisy Polskiego Ładu 2.0 przywracają od lipca 2022 roku możliwość uwzględniania składki zdrowotnej w rachunku podatkowym dla części przedsiębiorców.
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 1 czerwca 2022 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej nadał Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji rynkowej „Zarządzanie obsługą spraw kadrowych”.
Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym (KRS) roczne sprawozdanie finansowe oraz odpis uchwały/postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Ustawą z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw został wprowadzony jednolity elektroniczny format raportowania (ESEF), dlatego począwszy od roku obrotowego rozpoczynającego się od dnia 1 stycznia 2021 r. emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, którzy sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości stosują format XHTML.
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 26 maja 2022 r. Ministerstwo Finansów nadało Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji rynkowej „Zarządzanie procesami płacowymi”.