Zasadniczo termin na złożenie zeznania do szefa KAS za 2021 r. upłynął 2 maja 2022 r., jednak w związku z trwającą epidemią koronawirusa, rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 marca 2022 r. termin został przesunięty na 1 sierpnia 2022 roku.
Od 1 lipca 2022 r. przedsiębiorcy opłacający tzw. podatek liniowy, mogą na dwa sposoby rozliczyć składkę zdrowotną zapłaconą za siebie (oraz za osoby współpracujące) w roku podatkowym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, od dnia 28 lipca 2022 r. dieta wyniesie 38 zł za dobę podróży.
Zleceniodawca jako płatnik, ma określone obowiązki w zakresie obliczenia i poboru od wynagrodzenia zleceniobiorcy zaliczki na podatek dochodowy (niekiedy zryczałtowanego podatku dochodowego), które z dniem 1 lipca 2022 r. uległy określonym zmianom.
Po wejściu przepisów Polskiego Ładu 2.0, prawo do zmiany formy opodatkowania za 2022 r. na skalę podatkową mają również podatnicy osiągający w 2022 r. przychody z tzw. najmu prywatnego (jeśli wybrali dla ich opodatkowania ryczałt ewidencjonowany).
Mocą rozporządzenia MF z dnia 28 czerwca 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług, określono nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT – tj. druk VAT-R (Dz. U. z dnia 7 lipca 2022 r. poz. 1437).
Zastąpienie telepracy bardziej elastyczną formą, czyli pracą zdalną w Kodeksie pracy - to najważniejsze założenie projektu ustawy przyjętego już przez Radę Ministrów.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministra Finansów - wprowadzone od dnia 1 lipca odliczanie od przychodów 50% składki zdrowotnej zapłaconej przez podatnika opłacającego ryczałt ewidencjonowany nie wpływa równocześnie na podstawę wymiaru tej składki.
Nowe przepisy Polskiego Ładu 2.0 wprowadziły możliwość zmiany formy opodatkowania dochodów/przychodów osiągniętych w 2022 roku przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany - na skalę podatkową.
Zgodnie z art. 45 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostki, składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Natomiast w przypadku jednostek, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, sprawozdanie finansowe powinno zostać rozszerzone o zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunek przepływów pieniężnych.
Obniżoną stawkę podatkową (z 17% do 12%) pracodawca stosuje do wypłat dokonanych pracownikom po 30 czerwca 2022 r. (bez względu na to, za jaki okres są one należne).
Zgodnie z przepisami podatkowymi (ustawa PIT) przychód pracownika ze stosunku pracy powstaje w miesiącu, w którym pracownik otrzyma wynagrodzenie lub wynagrodzenie zostanie mu postawione do dyspozycji.