W Dz. U. z dnia 17 marca 2022 r., poz. 619 zostało opublikowane rozporządzenie M.F. z dnia 11 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych).
Na podstawie rozporządzenia zmieniającego z dnia 7 marca 2022 r. zostały przedłużone terminy dotyczące w szczególności inwentaryzacji, sporządzenia zestawienia obrotów i sald, sporządzenia sprawozdania finansowego, jego zatwierdzania oraz przekazywania.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji - przedłużyło zasadniczo o 3 miesiące terminy dotyczące sprawozdawczości finansowej w 2022 roku.
Podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe oraz wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, na żądanie organów podatkowych mają obowiązek przekazywania struktur JPK. Jedna z takich struktur dotyczy faktur, jest to tzw. JPK_FA, który obejmuje wyłącznie dane z faktur sprzedaży.
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, weszła w życie 12 marca 2022 r. z mocą od dnia 24 lutego 2022 r. (z pewnymi wyjątkami).
W przypadku zarządów wieloosobowych od 1 stycznia 2022 r. została wprowadzona możliwość zastosowania przez kierownika jednostki uproszczenia przy podpisywaniu sprawozdań finansowych sporządzonych po dniu 1 stycznia 2022 roku (niezależnie od tego jakich okresów sprawozdania finansowe dotyczą).
Na wniosek podatników Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi o 2,5 roku obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców współpracy kas rejestrujących on-line z terminalami płatniczymi – czyli na dzień na 1 stycznia 2025 r.
Uproszczenia dotyczące sprawozdawczości tzw. jednostek małych dotyczą sporządzania bilansu, rachunku zysków i strat i informacji dodatkowej według określonego zał. do ustawy, możliwości rezygnacji ze sporządzania zestawienia zmian w kapitale/funduszu własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, a także odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności w jednostkach, które są zobowiązane do jego sporządzania.
Jeżeli określona jednostka spełnia warunki uznania jej za jednostkę małą, może między innymi zastosować przewidziane w ustawie o rachunkowości uproszczenia w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego.
Uproszczenia dotyczące sprawozdawczości jednostek mikro dotyczą sporządzania bilansu, rachunku zysków i strat i informacji dodatkowej według określonego załącznika do ustawy, możliwości rezygnacji ze sporządzania zestawienia zmian w kapitale/funduszu własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, a także odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności w jednostkach, które są zobowiązane do jego sporządzania.
Jeżeli określona jednostka spełnia warunki uznania jej za jednostkę mikro, może między innymi zastosować przewidziane w ustawie o rachunkowości uproszczenia w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego.
Obowiązek podatkowy VAT (w podatku VAT) zasadniczo powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zgodnie z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, jeżeli przed tym terminem otrzymano całość lub część zapłaty, tj. zaliczkę - obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.