Według początkowego projektu ustawy nowelizującej, m.in. ustawę o VAT - przepisy w zakresie przesyłania nowego pliku JPK_VAT zastępującego składane dotąd deklaracje VAT-7/VAT-7K i ewidencje VAT miały obowiązywać już od dnia 1 stycznia 2020 r.
W ostatnim czasie została podpisana ustawa zawierająca przepis w zakresie dodatku stażowego, który ma być wyłączony z podstawy wymiaru minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Od pewnego czasu toczy się spór między podatnikami a organami podatkowymi dotyczący momentu wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych na potrzeby właściwego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Ministerstwo Finansów udostępniło struktury logiczne sprawozdań finansowych w nowej wersji 1-2. Nowa wersja struktur będzie obowiązywała dla sprawozdań finansowych sporządzanych od dnia 1 września 2019 r.
Od 1 września 2019 r. wejdą w życie znaczne zmiany w zakresie rozliczania i wystawiania faktur VAT RR – zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego.
Ostatnim etapem prac związanych z zakończeniem roku obrotowego jest odpowiednia archiwizacja dokumentacji księgowej. Co do ogólnej zasady, księgi rachunkowe, dowody księgowe, dokumenty inwentaryzacyjne, sprawozdania finansowe oraz tzw. politykę rachunkowości należy przechowywać w prawidłowy sposób przez okres określony w przepisach art. 74 ustawy o rachunkowości. Natomiast w przypadku dokumentów podatkowych oraz dokumentacji ZUS, należy uwzględnić również szczególne przepisy określające termin ich przechowywania.
12 lipca 2019 r. wpłynął do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych - druk nr 3622, który przewiduje wprowadzenie zmian do szeregu ustaw - w tym zmian do Ustawy o rachunkowości.
Projekt nowelizacji ustawy o pdof przewiduje ponad dwukrotny wzrost pracowniczych kosztów w stosunku do obecnie obowiązujących. Ponadto ma nastąpić obniżenie najniższej stawki podatku skali podatkowej z 18% do 17%.
Jak wynika z art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.
W przypadku zapłaty należności za dostawę towarów lub świadczenie usług na rachunek inny niż rachunek dostawcy zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów prowadzonym przez szefa KAS, zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa wprowadzą z dniem 1 stycznia 2020 r. odpowiedzialność solidarną nabywcy wraz z dostawcą towaru lub usługodawcą (czynnym podatnikiem VAT) za jego zaległości podatkowe.