Tzw. Polski Ład wprowadza rewolucyjne zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zasadniczo będą oni opłacali składkę zdrowotną od dochodu z działalności gospodarczej.
Od 18 listopada do dnia 31 grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) prześle wezwania do podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), natomiast do teraz tego obowiązku nie dopełniły.
Od 01 stycznia 2022 roku istotnie zmieni się sposób ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Wysokość podstawy dla tego ubezpieczenia będzie ustalana w wielu przypadkach w oparciu o rzeczywisty dochód z prowadzonej działalności. W tym przypadku zostanie wprowadzony rok składkowy dla tego ubezpieczenia obowiązujący od 1 lutego danego roku do 31 stycznia następnego roku. Natomiast po zakończeniu roku składkowego przedsiębiorca będzie musiał dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.
Od dnia 1 stycznia 2022 r. do ustaw o podatku dochodowym (CIT/PIT) na mocy ustawy nowelizującej (Polski Ład) będą wprowadzone nowe przepisy dotyczące przekształcenia spółek.
W 2022 roku niezmienione pozostaną okoliczności dające pracownikowi prawo do złożenia pracodawcy oświadczenia PIT-2. Nie zmieni się również termin, w jakim należy je złożyć, aby było skuteczne. Natomiast bardzo istotnej zmianie ulegnie wysokość kwoty zmniejszającej podatek stosowanej przez zakład pracy na etapie obliczania miesięcznej zaliczki na PIT. I tak od 1 stycznia przyszłego roku wyniesie ona 425 zł (1/12 z 5.100 zł).
W dniu 29 października 2021 r. Sejm zajmował się uchwałą Senatu wnoszącą poprawki do tzw. Polskiego Ładu, będącego nowelizacją głównie ustaw podatkowych. Spośród aż 62 poprawek senackich Sejm przyjął poprawki redakcyjne, odrzucił zmiany merytoryczne.
Prosta spółka akcyjna (P.S.A.) zobowiązana jest do stosowania ustawy o rachunkowości, czyli do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych.
Obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości dotyczy rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych oraz rocznych sprawozdań finansowych - kontynuujących działalność m.in.: jednostek sektora finansowego (również banków), ubezpieczycieli, spółek akcyjnych (bez spółek będących na dzień bilansowy w organizacji).