Na przełomie kwietnia i maja ma być wskazana nowa data obowiązkowego korzystania z KseF. Od przełomu kwietnia i maja w każdym z 400 urzędów skarbowych będzie można odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania do wystawiania e-faktur. Równolegle z konsultacjami będą kontynuowane prace analityczne i procesy audytowe. Mają one na celu weryfikację znaczenia i skali krytycznych błędów, które były podstawą do ogłoszenia przesunięcia terminu wdrożenia KseF.
Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF już od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie już 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(2) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.
Faktury ustrukturyzowane można wystawić:
- z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi, które udostępnia Ministerstwo Finansów,
- przy użyciu programów komercyjnych.
Aplikacja Podatnika KSeF umożliwia:
- wystawianie, odbieranie i przeglądanie e-Faktur,
- zarządzanie uprawnieniami.
Dodatkowo w ramach bezpłatnych narzędzi można:
- sprawdzić status przetworzenia e-faktury oraz pobrać UPO KSeF,
- uzyskać możliwość podglądu faktury bez konieczności logowania (anonimowy dostęp do e-faktury).
Z KSeF została zintegrowana aplikacja e-mikrofirma, która umożliwia:
- powiązanie istniejącego konta z KSeF,
- wystawianie faktur w KSeF,
- odbieranie faktur z KSeF oraz przenoszenie ich bezpośrednio do ewidencji VAT, bez konieczności ręcznego przepisywania danych.