Taka stawka będzie miała zastosowanie gdy:
- kupujący nabędzie co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług lub udziały w tych lokalach albo
- nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich.
Stawka będzie właściwa bez względu na to, czy lokale będą znajdowały się w jednym budynku, czy w kilku - istotne będzie tylko, że znajdują się na jednej nieruchomości gruntowej, a sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT. W powyższej sytuacji wystąpi opodatkowanie PCC, pomimo że transakcja będzie opodatkowana VAT. A zatem generalnie przy zakupie 6-go oraz kolejnego lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym nabywca zapłaci zarówno VAT, jak i podatek PCC.
Jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nastąpi na współwłasność przez kilku kupujących, ww. stawka 6% będzie miała zastosowanie także wtedy, gdy chociażby jeden z kupujących będzie zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce.
Powyższe regulacje wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r., przy czym 6% stawka PCC nie będzie stosowana do umów sprzedaży zawieranych w związku z wykonaniem umów zobowiązujących do dokonania tej sprzedaży, zawartych przed ww. terminem.
Najistotniejsze informacje o podatku PCC typu:
- podatnik i płatnik w podatku od czynności cywilnoprawnych,
- przedmiot i podstawa opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych,
- czynności nieopodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych,
- obowiązek podatkowy,
- organy podatkowe,
- sposób zapłaty i zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych,
- zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych,
- stawki podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych itp.
Można znaleźć na stronie Ministerstwa finansów.