W przypadku umowy na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W przypadku umowy na czas określony i nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Należy mieć na uwadze, że do okresu zatrudnienia, od którego uzależniony jest okres wypowiedzenia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli jego zmiana nastąpiła w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego.
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony (w umowie o pracę) mogą wydłużyć okres wypowiedzenia z okresu 2 tygodni do 1 miesiąca, lub z okresu 1 miesiąca do 3 miesięcy.
Natomiast gdy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia rozpoczyna bieg najwcześniej w dniu następnym po zapoznaniu się przez pracownika z oświadczeniem w tej sprawie a następnie upływa:
- ostatni z liczby dni wypowiedzenia, nie zaliczając niedziel i świąt ustawowo wolnych od pracy (okres wypowiedzenia liczony w dniach roboczych),
- sobota (okres wypowiedzenia tydzień lub jego wielokrotność),
- ostatni dzień miesiąca (długość okresu wypowiedzenia miesiąc lub jego wielokrotność).