Indywidualny rachunek podatkowy przedsiębiorcy od 2020 r.

09.07.2019 2019-07-09T00:00:00+02:00 https://www.frr.pl/news/794/indywidualny-rachunek-podatkowy-przedsiebiorcy-od-2020-r
Fundacja Rozwoju Rachunkowości
Od 1 stycznia 2020 roku planowane jest wprowadzenie zapłaty podatku VAT, PIT, CIT oraz innych należności podatkowych do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy, który zostanie przypisany do każdego podatnika.
Obecnie podatki płacone są na rachunki bankowe właściwych dla podatnika urzędów skarbowych według rodzaju podatku – osobno na podatek VAT, PIT i CIT. Płacąc zobowiązania na dwa rodzaje podatków, względem podatku VAT i dochodowego (PIT lub CIT) podatnik robi dwa przelewy na osobne rachunki bankowe urzędu, któremu podlega.

Jeżeli podatnik zmienia miejsce zamieszkania bądź siedziby, a zmiana ta wpływa na zmianę właściwości urzędu skarbowego, zmuszony jest on również do znalezienia rachunków bankowych, na które po zmianie urzędu będzie zobowiązany płacić zobowiązania podatkowe.

Po wprowadzeniu planowanych zmian w 2019 r. podatnik uzyska swój indywidualny numer rachunku podatkowego, na który bez względu na to, któremu urzędowi skarbowemu podlega i który rodzaj podatku opłaca, będzie zawsze dokonywał wpłat powstałych zobowiązań podatkowych.

Zmiana ma uprościć podatnikowi wpłatę zobowiązań podatkowych, bez wpływu na zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego oraz zminimalizować pomyłki zapłaty podatków na niewłaściwe konto.

Numer indywidualnego rachunku podatkowego będzie udostępniany, po podaniu identyfikatora podatkowego, za pośrednictwem strony internetowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub przez właściwy urząd skarbowy.

Na mocy tego samego projektu Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. zmian do ustawy o VAT - duże firmy (wykazujące obroty powyżej 50 mln euro i zatrudniające ponad 250 osób) będą obowiązkowo składały nowy elektroniczny plik JPK_VAT już od 1 stycznia 2020 r.

Natomiast w stosunku do pozostałych podatników termin wejścia w życie nowego obowiązku przesunięto na 1 lipca 2020 r. Nowy elektroniczny plik JPK_VAT zastąpi składaną dotąd deklarację VAT.

Należy mieć na uwadze, że podatnicy, którzy popełnią błędy w pliku JPK_VAT i na wezwanie urzędu skarbowego ich nie poprawią, narażeni będą na karę w wysokości 500 zł za każdy ze stwierdzonych przez organ podatkowy błędów.

Jesteś zainteresowany szkoleniami zamkniętymi
przygotowanymi zgodnie z potrzebami Twojej firmy?

Zadzwoń!
  • Warszawa zadzwoń 22 583 10 00
  • Katowice zadzwoń 32 353 09 26
zamknij
zamknij

zamknij
Proszę czekać...
proszę czekać