Od 1 lipca 2016 r obowiązują nowe wzory pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1) a także zawiadomienia o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu (OPO-1) zgodnie z art. 138 d Ordynacji podatkowej. Zgodnie z literą obowiązującego prawa pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.
Czym jest pełnomocnictwo ogólne?
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowela ordynacji podatkowej, zgodnie z którą rozróżniono rodzaje pełnomocnictwa na: ogólne, szczególne i pełnomocnictwo doręczeń.
Pełnomocnictwo szczególne upoważnia do występowania w imieniu płatnika, podatnika lub inkasenta w konkretnej sprawie (art. 138e ust.1 ordynacji podatkowej). Dokument, w którym określa się pełnomocnika może zostać wystawiony w formie:
- papierowej,
- dokumentu elektronicznego,
- zgłoszenia ustnego do protokołu.
Pełnomocnictwo ogólne, obowiązujące od 1 lipca, stanowi nową propozycje dla przedsiębiorcy. Do tej pory przedsiębiorca mógł wyznaczyć pełnomocnika w stosunku do konkretnej sprawy, wobec tego robił to dopiero wtedy, gdy taka zaczęła się toczyć. Poprzednia forma pełnomocnictwa dołączana była do akt sprawy, więc nie obowiązywała już przy kolejnych sprawach.
Aktualnie, dzięki instytucji pełnomocnictwa ogólnego, pełnomocnik będzie miał możliwość występować w imieniu swojego mocodawcy we wszystkich sprawach prowadzonych przez ograny podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.
Jak zgłosić pełnomocnika?
Od początku lipca 2016 roku został uruchomiony specjalny rejestr pełnomocnictw prowadzony przez Ministerstwo Finansów tzw. Centralny Rejestr Pełnomocnictw Ogólnych. Dostęp do rejestru będą miały jedynie organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Zawiadomienie o zmianie bądź pełnomocnictwo ogólne zgłasza przedsiębiorca wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Rejestru Pełnomocnictw albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zwolennicy załatwiania spraw w formie pisemnej, muszą obecnie złożyć formularze PPO-1 oraz OPO-1 drogą elektroniczną. Ustawodawca przewidział wyjątek od tej reguły jedynie w przypadku wystąpienia problemów technicznych np. awarii systemu informatycznego, która uniemożliwi złożenie pełnomocnictwa ogólnego, jego zmianę, odwołanie lub wypowiedzenie drogą elektroniczną. Należy zaznaczyć, że składanie pełnomocnictw ogólnych do CRPO nie podlega opłacie skarbowej.
Istotne zmiany zaszły również w pełnomocnictwie do podpisywania deklaracji. Przed 1 stycznia 2016r. zgłoszenie pełnomocnika było możliwe jedynie w formie pisemnej – obecnie możemy wykonać tą czynność w formie elektronicznej.
Reformy które wprowadził Resort Finansów, pozwolą w dużej mierze usprawnić proces postępowań podatkowych a także reprezentację przed organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej z uwagi na konieczność składania pełnomocnictwa tylko jeden raz. Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 21 czerwca 2016 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa (Dz. U. z 2016 r, poz. 916). Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2016 r.
Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w szkoleniu REWOLUCYJNE ZMIANY W USTAWIE O RACHUNKOWOŚCI I ORDYNACJI PODATKOWEJ - KONSEKWENCJE NA 2016 ROK.
źródła:
1.Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926)
2.Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 czerwca 2016 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 916)
3.
podatki.biz
4.
portel.pl
5.
ksiegowosc.infor.pl
6.
ksiegowosc.infor.pl
7.
bramorski.pl
8.
isap.sejm.gov.pl