Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.

28.11.2019 2019-11-28T00:00:00+01:00 https://www.frr.pl/news/895/mikrorachunek-podatkowy
Fundacja Rozwoju Rachunkowości
Od 1 stycznia 2020 r. zostanie wprowadzony indywidualny rachunek podatkowy - zwany „Mikrorachunkiem”, który będzie służył do regulowania zobowiązań podatkowych przez podatników i płatników, w zakresie podatków - PIT, CIT i VAT.
Numer mikrorachunku można już wygenerować za pomocą strony internetowej lub otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy w tym celu tylko podać numer PESEL (dotyczy osób fizycznych) lub numer NIP (dotyczy organizacji).

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że:
•    mikrorachunek podatkowy będzie służył tylko do wpłat podatków,
•    zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach (czyli np. na ROR),
•    numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam,
    (także w przypadku zmiany adresu zamieszkania, właściwości urzędu skarbowego czy nazwiska)
•    obecne rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do końca tego roku, czyli do dnia 31 grudnia 2019 r.,
•    od dnia 1 stycznia 2020 r. wpłat podatków PIT, CIT, VAT trzeba będzie już dokonywać na mikrorachunek podatkowy,
•    w przypadku oczekiwania na decyzję o przyznaniu identyfikatora podatkowego (NIP czy PESEL), należności podatkowe trzeba będzie wpłacić na mikrorachunek podatkowy urzędu skarbowego, podając przy tym w przelewie numer dokumentu, przykładowo paszportu lub dowodu osobistego,
    (dla prawidłowej identyfikacji i rozliczenia takiej wpłaty)
•    obwieszczenie w sprawie wykazu takich mikrorachunków bankowych - dotyczących urzędów skarbowych, zostanie opublikowane w grudniu 2019 r.

W komunikacie MF czytamy również:
"(...) Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Numer sprawdzisz w generatorze na stronie podatki.gov.pl. Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. Twój mikrorachunek, oprócz twojego identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222. (...)"

Generator „mikrorachunku” podatkowego działa całodobowo, dzięki temu można sprawdzić taki numer w każdym czasie i w każdym miejscu, korzystając z urządzenia z dostępem do Internetu.

Jesteś zainteresowany szkoleniami zamkniętymi
przygotowanymi zgodnie z potrzebami Twojej firmy?

Zadzwoń!
  • Warszawa zadzwoń 22 583 10 00
  • Katowice zadzwoń 32 353 09 26
zamknij
zamknij

zamknij