Elementy umowy o prowadzenie PPK wymienia art. 20 ustawy o PPK, natomiast załącznikiem do takiej umowy jest również lista osób będących uczestnikami PPK.
Na tej liście podmiot zatrudniający powinien umieścić osoby zatrudnione, które:
• ukończyły 18 lat, ale nie ukończyły 55 lat
(pod warunkiem, że osoby te nie złożyły deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK),
• ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat
(pod warunkiem że złożyły wniosek o przystąpienie do PPK).
Warunek ten dotyczy osób, które w dniu 1 lipca 2019 r. pozostawały i nadal pozostają w zatrudnieniu, a także osób zatrudnionych po tym dniu, o ile posiadają one 3 miesięczny, wymagany okres zatrudnienia.
Z kolei 3 miesięczny okres zatrudnienia, po którym do 10-go dnia następnego miesiąca należy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby nowo zatrudnionej - oznacza 90 dni.
Do okresu zatrudnienia takich osób wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w podmiocie zatrudniającym (w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną).
Generalnie zawierając w listopadzie 2019 r. umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, w załączniku do tej umowy podmiot zatrudniający powinien uwzględnić, oprócz osób pozostających w zatrudnieniu w dniu 1 lipca 2019 r., także osoby zatrudnione po dniu 1 lipca 2019 r. nie później niż 2 sierpnia 2019 r. (do końca października 2019 r. upłynął 90-dniowy okres zatrudnienia).
Z kolei wiek osób zatrudnionych w danym podmiocie na dzień objęcia tego podmiotu przepisami ustawy, należy weryfikować właśnie na ten dzień – dlatego przykładowo nie należy zawierać umowy o prowadzenie PPK z pracownikiem, który na dzień jej zawarcia ma ukończone 70 lat.
Menu
Menu
