Występująca o interpretację wnioskodawczyni prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznego projektowania. Według wyjaśnień w jej ramach świadczyła usługi także dla kontrahentów zagranicznych, dlatego w 2018 r. rozpoczęła kurs języka angielskiego. Umiejętność posługiwania się językiem angielskim w mowie i piśmie była jej niezbędna, aby nawiązywać kontakty w celu pozyskania zleceń. Ponadto Wnioskodawczyni w prowadzonej działalności wykorzystywała anglojęzyczne źródła informacji, w szczególności fora, serwisy informacyjne, kursy, książki i czasopisma specjalistyczne. W działalności wykorzystywała także programy komputerowe posiadające rozbudowany interfejs wyłącznie w angielskiej wersji językowej.
Organ podatkowy stwierdził przy tym, że aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, spełniać łącznie następujące warunki:
• pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF,
• być właściwie udokumentowany.
Wydatki na naukę języka obcego nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PDOF, zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek, mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Organ podatkowy uznał, że w sytuacji gdy Wnioskodawczyni świadcząc swoje usługi musi posługiwać się językiem angielskim, a poniesione wydatki na kształcenie językowe pozwolą osiągnąć w jej działalności przychód (zachować tę działalność jako źródło przychodów), to wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Podkreślił również, że ciężar wykazania takiego związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów, spoczywa na podatniku.
Menu
Menu
