Po wprowadzeniu nowych przepisów uległ zmianie formularz świadectwa pracy, stanowiący załącznik do rozporządzenia, ponieważ z treści tego formularza został usunięty fragment, w którym wcześniej pracodawca wykazywał imiona rodziców pracownika.
Wprowadzona zmiana ma związek z nowelizacją Kodeksu pracy, która obowiązuje od 4 maja 2019 r. na mocy ustawy wprowadzającej przepisy RODO.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy zmieniła ponadto brzmienie fragmentu świadectwa pracy zatytułowanego "Sposób wypełniania świadectwa pracy", w którym zmianie uległo pouczenie o sposobie wypełnienia ust. 6 pkt 11 świadectwa.
Należy pamiętać, że zgodnie z § 2 rozporządzenia zmieniającego, w przypadku świadectw pracy sporządzonych w okresie od 4 maja 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie rozporządzenia (do 28 czerwca 2019 r.), zawierających informację o imionach rodziców pracownika, można złożyć wniosek do pracodawcy o wydanie nowego świadectwa pracy według dotychczasowego pomocniczego wzoru świadectwa pracy z pominięciem informacji o imionach rodziców pracownika.
Taki wniosek może złożyć pracownik, osoba przez niego upoważniona, albo małżonek lub inna osoba uprawniona do ubiegania się o rentę rodzinną w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w razie braku takich osób – wniosek może złożyć inna osoba będąca spadkobiercą pracownika (w razie jego śmierci w okresie od 4 maja do 28 czerwca 2019 r.).
Wniosek o wydanie takiego świadectwa pracy należy złożyć w terminie 30 dni od wejścia w życie rozporządzenia, a pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwo pracy w terminie 7 dni od złożenia wniosku.
W takim przypadku, najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa pracy pracodawca powinien usunąć z akt osobowych pracownika poprzednie świadectwo.
Menu
Menu
