Od maja 2019 r. możemy stosować kasy fiskalne online

11.06.2019 2019-06-11T00:00:00+02:00 https://www.frr.pl/news/768/od-maja-2019-r-mozemy-stosowac-kasy-fiskalne-online
Fundacja Rozwoju Rachunkowości
Kasy online to urządzenia, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa KAS. System ten będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych. Dane z kas online pozwolą na monitorowanie bieżącej sprzedaży podatnika, co ma sprzyjać uczciwej konkurencji.
Wprowadzenie kas online nie nakłada na podatników obowiązku wymiany dotychczas używanych kas rejestrujących na kasy nowego typu.

Wyjątkiem są niektóre branże, które będą musiały stosować kasy online, w miejsce dotychczas używanych kas rejestrujących, m.in.:
•    branża paliwowa (sprzedaż paliw), usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji - od 1.01.2020 r.,

•    branża gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla - od 1.07.2020 r.,

•    branża budowlana, usługi fryzjerskie, usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze - od 1.01.2021 r.


Używane przez podatników kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii mają być stopniowo wycofywane z rynku.

Przepisy wskazują terminy, po których nie będzie już można kupić kasy „starego typu” z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, tj.:

•    dla kas z elektronicznym zapisem kopii - 31 grudnia 2022 r.,

•    dla kas z papierowym zapisem kopii - 31 sierpnia 2019 r.


Kasy „starego typu” będą mogły być wprowadzane przez producenta do obrotu na rynek tylko do wyznaczonych terminów. Terminy te nie ograniczają natomiast możliwości stosowania tych kas przez podatników. Kas rejestrujących starego typu można używać do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej (kasy z papierowym zapisem kopii). Zakup kas online będzie częściowo refundowany (90% ceny zakupu bez podatku, nie więcej jednak niż 700 zł), natomiast zakup kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii nie będzie refundowany.

Jesteś zainteresowany szkoleniami zamkniętymi
przygotowanymi zgodnie z potrzebami Twojej firmy?

Zadzwoń!
  • Warszawa zadzwoń 22 583 10 00
  • Katowice zadzwoń 32 353 09 26
zamknij
zamknij

zamknij
Proszę czekać...
proszę czekać