Obowiązkiem publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym objęte są roczne sprawozdania finansowe jednostek niepodlegających wpisowi do KRS, które muszą obowiązkowo poddać swoje sprawozdania badaniu.
Jak wynika z art. 70 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości
w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy do ogłoszenia w MSiG taka jednostka powinna złożyć:
• wprowadzenie do sprawozdania finansowego (część informacji dodatkowej),
• bilans,
• rachunek zysków i strat,
• zestawienie zmian w kapitale/funduszu własnym,
• rachunek przepływów pieniężnych,
• sprawozdanie z badania,
• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania,
• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o podziale zysku/pokryciu straty.
Należy mieć na uwadze, że zgodnie z wprowadzonym art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości,
sprawozdania finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Sprawozdanie finansowe podpisuje (art. 52 ustawy o rachunkowości) osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki (jeżeli jest to organ wieloosobowy – sprawozdanie popisują wszyscy członkowie tego organu).
Natomiast sprawozdanie z badania biegłego rewidenta - powinno zawierać dane podmiotu badającego, datę wystawienia i podpis biegłego rewidenta.
Do ogłoszenia w MSiG sprawozdania finansowe są składane w Punkcie Przyjmowania Ogłoszeń do Monitora Sądowego i Gospodarczego w wyznaczonych Sądach, można je również złożyć indywidualnie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (
Elektroniczny dostęp do KRS) przez osobę, której po zarejestrowaniu się jako użytkownik został przydzielony unikalny adres internetowy (posiada konto użytkownika), powiązany z niepowtarzalną nazwą i hasłem i posiadającą ważny kwalifikowany certyfikat użytkownika. Warunkiem złożenia sprawozdania drogą elektroniczną jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Opłata za ogłoszenie sprawozdania finansowego jest stała i wynosi 500 zł, uiszcza ją się z góry na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zobacz także wcześniejsze artykuły z cyklu "e-sprawozdania finansowe":
1. Podstawowe wymogi sporządzania e-sprawozdań finansowych
2. Zasady podpisywania
3. Zasady składania
4. e-sprawozdania finansowe dla Stowarzyszeń