Nowelizacja PIT i CIT – w tym zmiany dotyczące rozliczania kosztów samochodów osobowych w 2019 r.

08.11.2018 2018-11-08T00:00:00+01:00 https://www.frr.pl/news/606/nowelizacja-pit-i-cit-w-tym-zmiany-dotyczace-rozliczania-kosztow-samochodow-osobowych-w-2019-r
Fundacja Rozwoju Rachunkowości
Niektóre z ustaw nowelizujących, w których zapisano zmiany w zakresie podatku CIT i PIT zostały już uchwalone i oczekują na podpis Prezydenta.

Tak jest w przypadku:
•    ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw,
•    ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Ustawy zmieniające planują przykładowo nowelizację w zakresie:
•    rozliczania kosztów związanych z samochodami osobowymi (również użytkowanych na podstawie umowy leasingu),
•    przepisów dotyczących cen transferowych,
•    opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej,
•    wprowadzenia 9% stawki CIT dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym 1.200.000 euro itp.

Zgodnie z ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw od 2019 r. mają obowiązywać ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej, jeżeli ten samochód będzie wykorzystywany również do celów niezwiązanych z tą działalnością. Zmiany w tym zakresie mają dotyczyć wszystkich samochodów osobowych, czyli stanowiących środki trwałe oraz używanych na podstawie umowy najmu, czy umowy leasingu, itp.

Nowelizacja ma wprowadzić limit w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów płaconych przez podatników opłat leasingowych.

Jednocześnie w art. 8 ustawy zmieniającej zapisano, że do umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy ustaw o PDOP i PDOF w brzmieniu dotychczasowym. Natomiast do umów zmienionych lub odnowionych po dniu 31 grudnia 2018 r. stosuje się przepisy tych ustaw w zmienionym brzmieniu.

Koszty eksploatacji samochodu osobowego - wykorzystywanego w działalności mieszanej, mają być od 1 stycznia 2019 r. rozliczane tylko według nowych, limitowanych zasad.

Dorota Andrychowska
______________________________________________________________________________
Zapraszamy na szkolenie: Zmiany w podatkach organizowane przez Fundację Rozwoju Rachunkowości
WarszawaKatowice

Jesteś zainteresowany szkoleniami zamkniętymi
przygotowanymi zgodnie z potrzebami Twojej firmy?

Zadzwoń!
  • Warszawa zadzwoń 22 583 10 00
  • Katowice zadzwoń 32 353 09 26
zamknij

zamknij
Proszę czekać...
proszę czekać