Składki na PPK mają być finansowane przez podmiot zatrudniający i zatrudnionego. Ich łączna minimalna wysokość ma wynosić 3,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Natomiast maksymalnie będzie mogło być odprowadzanych do PPK łącznie 8,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Składki odprowadzane przez zatrudnionego mają być rozliczane z wynagrodzenia netto. Projekt przewiduje także zachęty fiskalne ze strony państwa w postaci jednorazowej składki powitalnej i dopłat rocznych.
Nowe rozwiązania mają być wprowadzane etapami a kolejność tworzenia PPK ma być uzależniona od wielkości lub typu podmiotu zatrudniającego. Z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić największe podmioty, które zatrudniają powyżej 250 osób. Najpóźniej bo w połowie 2020 r., do PPK mają przystąpić małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.
Instytucjami obsługującymi PPK mają być towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które posiadają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce oraz mają co najmniej 3-letni okres doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi.

Dorota Andrychowska