System podatkowy będzie prostszy

15.06.2018 2018-06-15T00:00:00+02:00 https://www.frr.pl/news/499/system-podatkowy-bedzie-prostszy
Fundacja Rozwoju Rachunkowości
Ministerstwo Finansów prowadzi działania legislacyjne zmierzające do uproszczenia przepisów podatkowych. Zmiany mają obejmować trzy podstawowe filary:

odbiurokratyzowanie systemu podatkowego
Ma ono polegać m.in. na ułatwieniach w przekazywaniu zeznań rocznych do urzędów skarbowych oraz rezygnacji z obowiązku składania deklaracji VAT od 2019 roku. Zdaniem Fiskusa odejście od deklaracji VAT będzie możliwe dzięki wprowadzonemu niedawno obowiązkowi wysyłania do organu podatkowego danych w formie JPK_VAT.
Zmiany w tym zakresie miałyby również obejmować odbiurokratyzowanie obowiązków sprawozdawczych w samorządach oraz ujednolicenie formularzy w odniesieniu do podatków lokalnych.

obniżenie podatków dla biznesu i inwestycji
W tym zakresie przewiduje się wprowadzenie zmian w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) poprzez obniżenie stawki podatku do 9%, jednakże jedynie w odniesieniu do małych firm.
Ponadto, resort finansów planuje podwyższyć z obecnych 20 tys. euro do 150 tys. zł. limitu wartości samochodu osobowego, od którego odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Możliwe będzie również jednorazowe rozliczenie całej straty pod warunkiem, że jej wysokość nie przekracza 5 mln. zł. w jednym roku podatkowym.
Ministerstwo planuje też zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn, które miałyby polegać na zwolnieniu z tego podatku nabycia przedsiębiorstwa jednoosobowego w przypadku śmierci osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

wzrost bezpieczeństwa podatników
Bezpieczeństwo dla podatników ma zapewnić nowa ordynacja podatkowa, nad którą pracuję obecnie resort finansów. Przewiduje ona cały szereg zmian, jak chociażby skrócenie ze 150 do 120 dni w odniesieniu do możliwości zastosowania tzw. „ulgi na złe długi”, czy np. wprowadzenie możliwości zawarcia ugody w trakcie trwającego postępowania podatkowego. Nowa ordynacja podatkowa ma z założenia zapewnić szerszą ochronę podatnika i poprawić relacje fiskusa z podatnikami.

Izabela Jośko

Jesteś zainteresowany szkoleniami zamkniętymi
przygotowanymi zgodnie z potrzebami Twojej firmy?

Zadzwoń!
  • Warszawa zadzwoń 22 583 10 00
  • Katowice zadzwoń 32 353 09 26
zamknij
zamknij

zamknij