Facebook

Szkolenia, kursy zawodowe i publikacje z dziedziny rachunkowości, finansów, księgowości, prawa, podatków. Katowice i Warszawa. Dowiedz się więcej!

Fundacja Rozwoju Rachunkowości | Szkolenia, kursy zawodowe

Fundacja Rozwoju Rachunkowości

Nowości w zatrudnianiu cudzoziemców05-01-2018

Rok 2018 to ważna data dla tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają obcokrajowców. Będą oni musieli zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty z tym związane.

Pierwsza z nich, to fakt, że przedsiębiorca chcący zatrudnić cudzoziemca w polskiej firmie nadal będzie musiał wystąpić o odpowiednie zezwolenie, ale nie otrzyma go, jeśli wynagrodzenie wpisane w takim zezwoleniu będzie niższe niż obowiązujące aktualnie minimalne wynagrodzenie.

Po zapoznaniu się z nowymi przepisami zwrócono uwagę na pewną nieścisłość. Mianowicie zezwolenie na pracę wydawane jest maksymalnie na okres 3 lat. Przedsiębiorcy obawiali się więc, że jeśli zatrudniając w roku 2017 cudzoziemca i płacąc mu 2000 zł brutto (minimalne wynagrodzenie w 2017 roku), po wzroście minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku narazi się na zarzuty ze strony organów kontrolnych i będą musieli zaktualizować dokumenty. Ministerstwo uspokaja jednak, że pracodawcy nie muszą się obawiać żadnych konsekwencji, o ile po zmianie minimalnego wynagrodzenia pracownik również będzie otrzymywał podniesione wynagrodzenie.

Kolejna zmiana to fakt, że na publikację w Dzienniku Ustaw czeka rozporządzenie ministerialne zawierające katalog czynności, które uważane będą za prace sezonowe. Od teraz „sezonowość” danego zajęcia będzie zależała od jego kodu PKD.

Nowe przepisy zakładają, że pracodawca chcąc powierzyć cudzoziemcowi pracę sezonową, będzie musiał uzyskać nowe zezwolenie i nie będzie mógł skorzystać z uproszczonej procedury.

Niektórzy z pracodawców wpadli więc na pomysł, aby z odpowiedniego rejestru (CIDG, KRS) wykreślić „niewygodny” kod PKD co spowoduje dalszą możliwość korzystania z uproszczonej procedury. Jednak nie warto korzystać z takiej furtki z dwóch powodów. Po pierwsze, grozi za to odpowiedzialność karna jak za wykroczenie, a po drugie, przedsiębiorca dopuszczający się takich manipulacji może utracić prawo do zatrudniania cudzoziemców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad zatrudniania cudzoziemców zapraszamy na szkolenie ZATRUDNIANIE CUDZOZIEMCÓW - ZEZWOLENIA, PODATKI, UBEZPIECZENIA organizowane przez Fundację Rozwoju Rachunkowości.
WarszawaKatowicePoznań
kup książkę

Kontakt

Proszę czekać...
proszę czekać