Facebook

Szkolenia, kursy zawodowe i publikacje z dziedziny rachunkowości, finansów, księgowości, prawa, podatków. Katowice i Warszawa. Dowiedz się więcej!

Fundacja Rozwoju Rachunkowości | Szkolenia, kursy zawodowe

Fundacja Rozwoju Rachunkowości

Obrót nowymi towarami z kategorii elektronika w procedurze VAT-marża31-07-2017

Ministerstwo Finansów w dniu 26 lipca 2017 wydało komunikat, ostrzega, że nie można stosować procedury VAT-marży do sprzedaży nowych towarów.

„W wyniku monitoringu informacji zawartych w Internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę stosowania procedury VAT-marża, przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektroniki, a zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów.”

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w przypadku elektroniki ta szczególna procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały nabyte od: osób innych niż podatnicy podatku VAT; podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT; podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Nie jest zatem prawnie możliwe stosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych.

W związku z powyższym, Ministerstwo Finansów ostrzega:
1.    zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT;
2.    zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może prowadzić do powstania zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.

Ministerstwo poinformowało, że w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają – w celu sprawdzenia poprawności rozliczenia podatku z wykorzystaniem procedury VAT-marża – powiadomienia na ten temat w postaci e-maila i SMS-a.

Zapraszamy na szkolenia VAT marża organizowane przez Fundację Rozwoju Rachunkowości.
WarszawaKatowice

Autor: Izabela Jośko
kup książkę

Kontakt

Proszę czekać...
proszę czekać