Facebook

Szkolenia, kursy zawodowe i publikacje z dziedziny rachunkowości, finansów, księgowości, prawa, podatków. Katowice i Warszawa. Dowiedz się więcej!

Fundacja Rozwoju Rachunkowości | Szkolenia, kursy zawodowe

Fundacja Rozwoju Rachunkowości

Limit płatności powyżej 15.000 złotych a transakcje zagraniczne05-06-2017

Od 1 stycznia 2017 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowe regulacje w zakresie korekty kosztów.

Zgodnie z art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do korekty takiej zobowiązany jest przedsiębiorca, który reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów dokonując zapłaty w gotówce zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego, w sytuacji gdy jednorazowa wartość takiej transakcji przekracza kwotę 15.000 zł - bez względu na ilość płatności w ramach tej transakcji. Wśród wielu przedsiębiorców pojawiają się wątpliwości czy ta korekta ma zastosowanie również do transakcji w których jedną ze stron jest przedsiębiorca zagraniczny, czy tylko do transakcji krajowych.

Resort finansów uważa, że limit 15.000 zł obowiązuje w transakcjach zawieranych przez krajowych przedsiębiorców zarówno z krajowymi, jak i zagranicznymi podmiotami gospodarczymi. W efekcie również w transakcjach zawieranych z zagranicznymi podmiotami mają zastosowanie przepisy o korekcie kosztów.

Autor: Izabela Jośko
kup książkę

Kontakt

Proszę czekać...
proszę czekać