- Studenci, składki i rodzaje umów - zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy
- Umowa zlecenia ze studentem - podstawa prawna statusu studenta
- Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w kontekście umowy zlecenia dla studenta - wyjątki
- Umowa zlecenia - korzyści dotyczące składek ZUS
- Student na umowie zlecenia - korzyści podatkowe w 2025 roku
- Ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy - zestawienie korzyści zatrudniania studenta do 26 roku życia
- Podsumowanie
Aktualnie studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia i pracują na podstawie umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tej sytuacji nie ma większego znaczenia ich obywatelstwo czy też kraj gdzie studiowali.
Studenci, składki i rodzaje umów - zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy
Obowiązek opłacania składek od umowy zlecenia nie dotyczy studentów, czyli osób uczących się na studiach:
● pierwszego stopnia,
● drugiego stopnia,
● jednolitych studiach magisterskich.
Umowa zlecenia ze studentem - podstawa prawna statusu studenta
Należy zaznaczyć, że przez studia pierwszego stopnia rozumie się studia licencjackie, inżynierskie, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Studia drugiego stopnia to te, po których student uzyskuje tytuł magistra lub równorzędny. Status studenta przysługuje osobom od dnia aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni, a także złożenia ślubowania, do dnia ukończenia studiów bądź skreślenia z listy studentów. Jeśli data oficjalnego przyjęcia w poczet studentów jest późniejsza niż 1 października danego roku, wtedy zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje również okres między 1 października a dniem wstąpienia w poczet studentów. Poprzez ukończenie studiów rozumie się:
● zdanie egzaminu dyplomowego,
● zdanie egzaminu, który jest wymagany przez plan studiów (kierunek: lekarski, dentystyczno-lekarski, weterynaryjny),
● zaliczenie praktyk (farmacja).
Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w kontekście umowy zlecenia dla studenta - wyjątki
Osoba, która ukończyła studia I stopnia w danym roku kalendarzowym, zachowuje prawa studenta do 31 października tego roku. Lecz nie oznacza to, że posiada ona wciąż status studenta. Dlatego też, w okresie pomiędzy ukończeniem studiów I stopnia a uzyskaniem statusu studenta studiów II stopnia obowiązek ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia ustala się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że należy obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenie: wypadkowe, emerytalne, rentowe i zdrowotne (ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne).
Pracodawca zawierając umowę zlecenia z własnym pracownikiem będącym studentem do 26 roku życia, musi opłacać wszelkie składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe). W tej sytuacji, umowa zlecenia jest traktowana jak umowa o pracę. W przypadku, kiedy student do 26 roku życia jest zatrudniony na umowę zlecenia z innym pracodawcą niż obecny (i nie na jego rzecz) to nie podlega on ubezpieczeniom społecznym.
Umowa zlecenia - korzyści dotyczące składek ZUS
● W relacji, której podstawą jest umowa zlecenia, zleceniobiorca (uczeń, student) nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W praktyce oznacza to, że zleceniobiorca nie musi płacić składek emerytalnych, rentowych oraz składki zdrowotnej. Co więcej, sam zleceniodawca nie musi zgłaszać zleceniobiorcy do ZUS (brak konieczności wypełniania formularzy ZUS-ZUA czy ZUS-ZZA).
Student na umowie zlecenia - korzyści podatkowe w 2025 roku
Studentowi na umowie zlecenia przysługuje również tzw. Ulga dla młodych, która obejmuje wszystkie przychody z umów zlecenia. Jedynym przypadkiem, który uniemożliwia jej uzyskanie, jest przekroczenie kryterium dochodowego w wysokości 85 528 złotych brutto w roku podatkowym.
Uwaga! Osobom korzystającym z Ulgi dla Młodych, wystawiamy PIT-11. Na jego podstawie zleceniobiorca może dokonać zwrotu pobranych zaliczek na podatek dochodowy.
Ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy - zestawienie korzyści zatrudniania studenta do 26 roku życia
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe korzyści, zatrudnienie studenta do 26 roku życia na podstawie umowy zlecenia, jest bardzo opłacalne. W przeciwieństwie do umowy o pracę zleceniodawca zatrudniający zleceniobiorcę ponosi znacznie mniejsze koszty zatrudnienia. Korzyścią - również z perspektywy studenta - jest też fakt, że może on pracować na warunkach, gdzie płaca brutto jest równa płacy netto.
Nie można również zapominać, że w porównaniu do umowy o pracę, student wykonujący pracę w ramach umowy zlecenia może wykonywać swoje obowiązki, zachowując większą elastyczność w zakresie godzin i miejsca pracy, otrzymując za to de facto wyższe wynagrodzenie oraz możliwość zwrotu podatku z tytułu PIT.
Podsumowanie
Rozważając zatrudnienie studenta (oraz każdej innej osoby) na podstawie umowy zlecenia należy pamiętać jednak o art. 22 Kodeksu pracy
Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
Jeżeli zatem charakter wzajemnej relacji będzie miał cechy stosunku pracy zawarcie umowy cywilnoprawnej będzie naruszeniem prawa.