Zmianie uległy wnioski dotyczące:
- udzielenia części urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego części,
- udzielania urlopu rodzicielskiego lub jego części,
- udzielania urlopu ojcowskiego lub jego części,
- rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego i części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu,
- udzielenia urlopu wychowawczego lub jego części,
- obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego.
Nowe rozporządzenie wskazuje, jakie dokumenty należy dołączyć do danego wniosku.
W przypadku konieczności dołączenia do danego wniosku zagranicznego dokumentu potwierdzającego urodzenie dziecka/dzieci, wydanego przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, powinien on być przetłumaczony na język polski. Regulacji tej nie stosuje się do zagranicznych dokumentów potwierdzających urodzenie dziecka/dzieci, wydanych przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, wydanych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw – stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w językach urzędowych tych państw.
Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajdują się dokumenty, o których mowa w rozporządzeniu, pracownik nie musi ich dołączać do składanych przez siebie wniosków. W przypadku dołączenia do wniosku kopii wymaganych przez rozporządzenie dokumentów, pracodawca może zażądać od pracownika przedłożenia ich oryginałów (w celu potwierdzenia tych kopii za zgodność z oryginałem). Omawiane rozporządzenie weszło w życie w dniu następnym po dniu ogłoszenia, czyli 18 maja 2023 r.