Wykup samochodu z leasingu operacyjnego – na czym polega?
Zazwyczaj wykup samochodu osobowego z leasingu następuje po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego. Obie strony umowy leasingu ustalają cenę i zawierają umowę sprzedaży. Leasingodawca wystawia fakturę za wykup na ustaloną kwotę. Jeśli leasingobiorca zawczasu złoży odpowiedni wniosek, przedmiot leasingu może zostać wykupiony wcześniej za zgodą leasingodawcy. Warunkiem jest spłata wszystkich pozostałych rat leasingu i ewentualnych innych należności.
Zaznaczmy ważną różnicę formami leasingu: finansową i operacyjną. W przypadku tej pierwszej nie ma mowy o wykupie auta, gdyż umowa z góry zakłada przejście jego własności na leasingobiorcę po zakończeniu umowy. To drugi rodzaj leasingu wymaga zawarcia osobnej umowy wykupu na firmę lub osobę prywatną.
Sprzedaż samochodu z leasingu wykupionego na osobę prywatną
Późniejsze odsprzedanie takiego pojazdu stanowi zysk – jak więc należy traktować to z punktu widzenia podatku dochodowego? To kwestia czasu między wykupem a sprzedażą. Podkreślmy, że odpowiednie przepisy nie są tu stałe. W sprawie opodatkowania dochodu ze sprzedania samochodu z leasingu – zmiany nastąpiły od początku 2022 r. Niestety, wykup prywatny stał się utrudniony.
Obecnie (w 2024 r.), aby nie zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży wykupionego samochodu z leasingu na osobę prywatną, trzeba odczekać aż 6 lat. Czas ten zaczyna biegnąć z końcem miesiąca, w którym dokonano prywatnego wykupu. Natomiast regulacje wprowadzone tzw. Polskim Ładem dotyczą nie tylko samochodów, ale wszystkich wykupionych z leasingu składników majątku po dniu 31 grudnia 2021 roku.
Dawniej (czyli do końca 2021 roku) sprzedaż takiego samochodu wywoływała powstanie przychodu podatkowego, jeżeli do sprzedaży takiego samochodu dochodziło przed upływem 6 miesięcy. Jest jeszcze jeden aspekt: wspomniana zmiana prawna na przełomie 2021/2022 nie działa wstecz. Oznacza to, że w przypadku samochodów wykupionych z leasingu przed końcem 2021 r. nie trzeba czekać 6 lat (do końca 2027 r.), aby uniknąć podatku. W takich przypadkach starsze przepisy pozostają w mocy – wystarczyło zaczekać 6 miesięcy.
Wykup z leasingu prywatnie – stawki podatku dochodowego PIT
Sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu opodatkowana jest:
- 3% w przypadku stosowania ryczałtu od przychodów,
- 19% w przypadku podatku liniowego,
- 17% lub 32% w przypadku stosowania skali podatkowej.
W sytuacji darowizny samochodu wykupionego z leasingu (również członkowi rodziny), nie powstaje przychód podatkowy i nie trzeba płacić podatku. Te przepisy nie zamieniły się w 2022 r. Tu jest jeszcze jedna interesująca kwestia. Przekazanie auta w darowiźnie osobie z zerowej grupie podatkowej sprawia, że nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn oraz pozwala skrócić czas oczekiwania przed późniejszą sprzedażą. Mają tu bowiem już zastosowanie przepisy o darowiznach, nie o leasingu. W takiej sytuacji dochód ze sprzedaży auta jest zwolniony z podatku już po 6 miesiącach od momentu darowizny. Bliska osoba może więc po prostu czekać krócej.
Należy mieć również na uwadze, że zmiana przepisów w zakresie rozliczania sprzedaży poleasingowych składników majątku została dokonana jedynie w zakresie podatku dochodowego, natomiast nie zmieniły się przepisy w zakresie podatku VAT. Jak więc ma się wykupienie samochodu z leasingu przez osobę prywatną a VAT?
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu do celów prywatnych jest poza zakresem VAT jako sprzedaż prywatnego majątku – tylko przedsiębiorcy są bowiem czynnymi podatnikami VAT. Odliczenie VAT z faktury wykupu jest możliwe tylko w innej sytuacji: w przypadku wykupu samochodu z leasingu na firmę.